Kuruluş Osman Aya Nikola kimdir nasıl öldü? Erkan Avcı diziden yarılıyor mu?

Kuruluş Osman dizisinin Aya Nikola karakteri hakkında bilgiler merak ediliyor. Aya Nikola'nın son bölümde ölmesi bekleniyor. Peki, Kuruluş Osman Aya Nikola kimdir nasıl öldü? Erkan Avcı diziden yarılıyor mu?

Sinema / Dizi 18.05.2022, 22:04
Kuruluş Osman Aya Nikola kimdir nasıl öldü? Erkan Avcı diziden yarılıyor mu?

Kuruluş Osman dizisinde Nikola karakterine Erkan Avcı hayat veriyor. Tekfur Nikola olarak bilinen Aya Nikola, Osman Bey tarafından iyice bir dövülüyor. Seyirciler ise Kuruluş Osman Aya Nikola kimdir nasıl öldü? Erkan Avcı diziden yarılıyor mu? gibi sorularına yanıt arıyor.

AYA NİKOLA KİMDİR, NASIL ÖLDÜ?

Domaniç Muharebesi veya diğer adıyla İkizce Savaşı... Osmanlı İmparatorluğu’nun yaptığı 3. savaştır.

İkizce Savaşı, Osmanlı’nın kuruluş dönemindeki önemli savaşlardan biri olma özelliğini taşır.

Osman Gazi, başa geçtikten sonra onun ilk hedefleri arasında İnegöl bulunmaktaydı.

İnegöl Tekfuru Aya Nikola ise Osman Gâzî’ye karşı bir sû-i kast planı hazırlamış ve bu olay bazı tarihi kaynaklarda Çakır Pınarı Vak‘ası diye kayıtlara geçmiştir. İnegöl Tekfuru Aya Nikola bu planlarını hazırlarken Bilecik ve Lefke tekfurlarının Karakeçili Aşireti’ne karşı duydukları sempatiyi kullanmıştır. Aya Nikola bu bölgedeki dostlukları yıkmak ve Osman Gâzî’nin hayatına son vermek için çok çaba göstermiştir. Tarihi kaynaklarda Yarhisar Tekfuru’nun kızı Holafira ile Bilecik Tekfuru’nun oğlunun düğünlerini de bu planı için seçmiştir.

Bilecik Tekfuru’na gelin olan Yarhisar Tekfuru’nun kızı Holafira, Osman Gâzî’nin eline düşmüştür. Osman Gâzî, Çakırbeyli Pınarı baskınından sonra Yarhisar ve İnegöl tekfurlarının derlenip toparlanmasına fırsat vermeden doğruca Yarhisar Kalesi’e gitmiş ve burayı fethetmiştir. Daha sonra ise Turgut Alp’i İnegöl üzerine göndererek buranın da fethini sağlamıştır.

AYA NİKOLA'NIN HAYATI

Aya Nikola veya Ayos Nikolayos (Yunanca: Άγιος Νικόλαος) (doğum: ? - ölüm: 1299) İnegöl tekfurudur.

1278 yılında II.Andronikos tarafından İnegöle Tekfur olarak gönderilmiştir.

Kayı boyu ve başta Ertuğrul Gazi ile iyi ilişkilerde bulunmuştur.

Ertuğrul Gazi'nin vefatından sonra Dündar Bey ve Osman Gazi arasındaki beylik münâkaşasından yararlanarak, Türkmen halkına istilalara uğratarak toprak kazanmak istemiştir.

1283 yılında Osman Bey'in ordusu ile İnegöle geldiği haberini alan Aya Nikola Osman Beye Pusu girişiminde karşılık vermiştir Osman Bey ile ilk savaşını Ermenibeli bölgesinde gerçekleştirmiştir. Bu savaşta 15 yaşındaki Saru Batu Savcı Bey'in oğlu Bayhoca şehit düşmüştür ve Bizans ordusu mağlubiyete uğramıştır.

1284 yılında Osman Bey, İnegöl'ü fetih etmek için yakınındaki Kulucahisar kalesini bir gece baskını kale içerisindeki casusları vasıtasıyla kaleye girerek fetih etmiştir , Kulucahisar kalesinin ele geçirildiği haberini alan Nikola Konstantinopolis'den İmparator II.Andronikos'dan 300 kişilik Bizans süvari birliği istemiştir

İnegöl Kalesini senelerce muhafaza eden Aya Nikola , Osman Bey'in Beylik hâline geldiği haberini almıştır hemen ardından 1287 yılında Osmanlı Beyliği ve ordusu gittikçe kuvvetlenmiş vaziyette olup 350 süvari ile Karacahisar Kalesini aynı sene içerisinde fetih etmiştir , senelerle Yarhisar , Bilecik bölgelerinide ele geçirince gittikçe kuvvetlenen Osmanlı Beyliği 1299 yılında başta Turgut Alp olmak üzere pek çok Kayı gazileriyle İnegöl Kalesine yönelerek kaleyi fetih etmiş ve İnegöl Tekfuru Aya Nikola öldürülmüştür. 

ERKAN AVCI KİMDİR, NERELİ?

Erkan Avcı, 1 Ocak 1982 tarihinde Diyarbakır'da dünyaya geldi. Aslen Diyarbakır’lıdır. Mimar Sinan Üniversitesinden mezun oldu. Başarılı oyuncu, Zenne filmindeki performansıyla 2011 yılında 48'inci Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Son olarak Cesur ve Güzel ile Payitaht Abdülhamid dizilerinde rol aldı.

Erkan Avcı, Şimdilerde Show TV ekranlarında yayınlanan Çukur dizissinde Karakuzular'ın liderlerinden Çeto'yu canlandırıyor. 

 Ödüller:

 En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Zenne) / 48. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali 2011

 Oynadığı Dizi ve Filmler:

 Daha (Sinema Filmi, 2016)

Uzun Hikaye (Selami, Sinema Filmi, 2012)

Karadayı(Necdet, Tv dizisi, 2013-2014)

Zenne (Ahmet, Sinema Filmi, 2011

Gişe Memuru (Afar Şoför 2, Sinema Filmi, 2011)

Can (Ali, Sinema Filmi, 2011)

TEKFUR NE DEMEK?

Tekfur kelimesi; Bizans İmparatorluğu’nda valilerle Anadolu’daki ve Rumeli’deki Hıristiyan beylerine verilen ad olarak biliniyor. Kuruluş Osman Nikola'ya Erkan Avcı hayat veriyor. Aya Nikola, Likya'nın Myra yöresinde (Demre) yaşamış bir 4. yüzyıl Hristiyan azizi. Yunanistan'ın, Rusya'nın, çocukların ve denizcilerin azizi kabul edilir. Aya Nikola adına kurulmuş pek çok şehir ve kilise bulunur. Aynı zamanda Aya Nikola ile ilgili kaynaklarda farklı iddialar yer almaktadır. Bazı kaynaklarda Aya Nikola’nın İnegöl tekfuru olduğu bilgisi yer alırken; bazı kaynaklarda aziz olarak bilinmektedir. Aya Nikola, kendisine nispet edilen pek çok mucize nedeniyle Hıristiyanlar açısından belli başlı azizlerden biri kabul edilmektedir. Aya Nikola adına kurulmuş pek çok şehir ve kilise bulunur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!