banner2

Kulüp dizisindeki Şabat ne anlama geliyor? Şabat nedir, nasıl kutlanır?

Netflix'te yayınlanan Kulüp dizisinin ardından pek çok kişi Şabat gününü merak etmeye başladı. Şabat, yahudilerin ibadet ve dinlenme günü olarak biliniyor. Peki Şabat ne anlama geliyor? Şabat nedir, nasıl kutlanır?

Sinema / Dizi 13.11.2021, 09:09 13.11.2021, 09:36
Abone ol
Kulüp dizisindeki Şabat ne anlama geliyor? Şabat nedir, nasıl kutlanır?

Netflix'te yayınlanan Kulüp dizisi kısa süre içinde milyonlarca kişi tarafından izlendi. İlk sezonuyla büyük ilgi gören dizide yahudi gelenekleri ve inanışları sıkça kullanılıyor. Dizide geçen Şabat kelimesi de araştırılmaya başlandı. 'Kulüp dizisi Şabat ne demek? Şabat nedir, nasıl kutlanır?' sorularının yanıtı araştırılıyor. Peki Şabat nedir, ne anlama geliyor? detayları haberimizde derledik...

ŞABAT NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?

Şabat, yahudilerin kutladığı bir gündür ve dinlenme anlamına gelir. Gregoryen takviminde cumartesi gününe denk gelmektedir. Cumartesi günleri yahudiler için şabat günüdür ve kimse çalışmaz. Bu gün ibadet edilir.

ŞABAT NASIL KUTLANIR?

Yahudiler şabat günü dinlenir, havraya gider dua eder ve tevrat okurlar. Şabat günü Tanrı'ya yaklaşmak için bir fırsat olarak görülür. Bugünde elektrik kullanılmaz. Günün en önemli ritüeli ise Şabat sofrasıdıe. En güzel beyaz örtü ve yemek tabakları kullanılmalıdır. Sofrada Kiduş bardağı ve iki bütün ekmeğin yer alması gerekmektedir. Bu beyaz örtü, İsrailoğullarının çölde geçirdikleri süreçte beslendikleri ve toprağı kaplayan beyaz yiyecek "manna" anısınadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!