İnegöl Kalesi ne zaman fethedildi? Kuruluş Osman İnegöl Kalesi nerede?

ATV’nin en çok izlenen yapımlarından biri olan Kuruluş Osman dizisinde geçen İnegöl Kalesi konumu ve fethi hakkındaki bilgiler araştırılıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasında önemli  fetihlerden biri olan İnegöl Kalesi’nin ne zaman fethedildi merak ediliyor. Peki İnegöl Kalesi nerede? İşte detaylar…

Sinema / Dizi 11.05.2022, 22:24
İnegöl Kalesi ne zaman fethedildi? Kuruluş Osman İnegöl Kalesi nerede?

Osman Bey’in fetih rüyalarından biri olan İnegöl Kalesi Kuruluş Osman’ın yeni bölümünde Türklerin eline geçiyor. Nikola’nın elinden alınan kale Türk yurdu oluyor.Bursa sınırları içerisinde olan İnegöl'de, Anglecoma kalesi olarak bilinen İnegöl kalesi fetih edilmiştir.

İnegöl fethi, Osmanlı tarihinde önemli bir noktada bulunduğu gibi Osman Bey için de kritiktir Peki, İnegöl Kalesi haritadaki konumu neresi, İnegöl'ü kim fetih etmiştir? Bursa'nın en büyük ilçelerinden olan İnegöl'ün, Osmanlı dönemine kadar Bizans hakimiyetinde olduğu biliniyor. Osman Bey beraberindeki Turgut Alp tarafından 1299 yılında fetih edilmiştir.

İNEGÖL KALESİ NE ZAMAN FETHEDİLDİ?

Osman Bey İnegöl yakınlarındaki Kulaca Kalesine baskın yaparak kaleyi ele geçirir. Bu fethin Osman Gazinin ilk fethi olduğu belirtilmiştir.

Bu gelişmelerden endişe duyan İnegöl tekfuru, diğer tekfurlar ile ittifak kurar. Bu ittifaktan haberi olan Osman Bey silah arkadaşı Turgut Alp’i İnegöl’ün fethi için görevlendirir. Turgut Alp’in uyguladığı kuşatma planıyla, İnegöl 1299 tarihinde fethedilir. Bu fetihten sonra İnegöl ve çevresinin yönetimi Turgut Alp’e verilir.

Fetih sırasında Sultan Osman Han'ın ağabeyi Gündüz Gazi şehit düşmüş ve Nikola, Turgut Alp tarafından öldürülmüştür.

İnegöl’ün Kirles (Paşaören),Süle, Genci (Turgutalp Köyü), Gelene (Kayapınar) ve Kıran Mahallelerinin içinde bulunduğu bölge Turgutel i- Turgutlar mıntıkası olarak anıldı. İnegöl’ün fethinden sonra Bursa’nın fethinde de önemli yararlılıklar gösteren Turgut Alp, yerleştiği Genci Köyünde(günümüzdeki adı Turgut alp Köy Mahallesi) vefat eder.

İNEGÖL KALESİ NEREDE?

İnegöl Kalesi olarak bilinen ve Bizans döneminde Anglecoma Kalesi adıyla anılan tarihin önemli parçalarından olan kale, Bursa ilinin İnegöl ilçesinde yer alır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!