DOLAR
9.3599 0.31
EURO
10.9110 0.56
ALTIN
534.02 0.86
BIST
1417.7 0.58

Hugo (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Usta yönetmen Martin Scorsese, Hugo filmiyle sinemaseverleri görkemli bir yolculuğa çıkarıyor.

Sinema / Dizi 09.10.2021, 17:20
Hugo (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Martin Scorsese'nin sinema sanatını kutladığı film, görsel anlamda büyüleyici ve teknolojik açıdan olağanüstü. İlk 3D filmi olmasının yanısıra genç izleyiciye hitap ettiği ilk film olan Hugo, Brian Selznick'in 'The Invention of Hugo Cabret / zamanın Efendisi Hugo Cabret ve Buluşu' adlı çizgi romanının sadık bir uyarlaması ve yönetmen 1930'ların Paris'ini perdede yeniden yaratmayı başarıyor. 

Hugo Cabret (Asa Butterfield), babasının ölümünden sonra, kentin büyük tren istasyonlarından birinde saatleri ayarlayan fakat kendisini bırakıp kaçan aksi amcasının işini devralmıştır; tren istasyonunda yaşamak zorunda kalır. Günün büyük bölümünü yalnız başına geçiren Hugo, babasının bulduğu bir oyuncak robotu yeniden çalıştırmak için gereken parçaları istasyonda arar. 

Tuhaf bir adamın dükkanında hırsızlık yaparken yakalanan Hugo ile yaşlı adamın yeğeni arasında güzel bir dostluk kurulur. Hugo makineyi tamir ederken, iki çocuğun arkadaşlıkları ilerler ve ikisi birlikte makineyi yeniden çalıştırmak için çalışmaya başlarlar. Küçük kız, bu macerada amcasının ne kadar önemli bir rolü olacağının henüz farkında değildir. 

Filman ilk bir saatlik bölümünde Scorsese, kıdemli kurgucu Thelma Schoonmaker, görüntü yönetmeni Robert Richardson ve tasarımcılar Francesca Lo Schiavo ve Dante Ferretti ile birlikte, üç boyutlu film teknolojisinin sağladığı fırsatları kullanır ve istasyon boyunca, banliyö yolcularının günlük yaşamlarının devamlılığını sağlayan makinelerin yer aldığı labirent gibi tünellerin içinde hızla dolaşır. 

Ancak filmin özü, yaşlı dükkan sahibinin hikayesinde saklıdır. Bu yaşlı adam Georges Melies'dir ve Scorsese, onun büyülü filmlerini gerçekleştirdiği dünyayı yeniden yaratmak için son derece özenli bir çalışma gerçekleştirir. 

Ben Kingsley'in canlandırdığı Melies, çökmüş bir ihtiyardan sinema ile yapılabilecekler konusunda durmaksızın sınırları zorlayan cesur bir öncüye dönüşür. 

Sinema alanındaki tutkusu, yaratıcılığı ve ustalığı, sinemanın zengin tarihini korumak için gönülden bir manifesto yaratan Scorsese'in yeteneklerini yansıtıyor. 


HUGO (2011) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ

  • SÜRE: 126 dakika
  • ÜLKE: ABD
  • YÖNETMEN: Martin Scorsese
  • YAPIMCI: Graham King, Johnny Depp, Martin Scorsese, Tim Headington
  • SENARYO: John Logan (Brian Selznick'in romanından)
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Robert Richardson
  • MÜZİK: Howard Shore
  • OYUNCULAR: Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz, Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Ray Winstone, Jude Law, Emily Mortimer, Christopher Lee
  • OSCAR ÖDÜLÜ: Francesca Lo Schiavo, Dante Ferretti (sanat yönetmeni), Philip Stockton, Eugene Gearty (ses montajı), Tom Fleischman, John Midgley (ses miksi), Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossman, Alex Henning (görsel efektler), Robert Richardson (görüntü yönetmeni)
  • OSCAR ADAYLIKLARI: Graham King, Johnny Depp, Martin Scorsese, Tim Headington (en iyi film), Martin Scorsese (en iyi yönetmen), John Logan (en iyi uyarlama senaryo), Jack Fisk, Sandy Powell (kostüm), Thelma Schoonmaker (kurgu), Howard Shore (özgün müzik) 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?