Yandex Metrica

Sitede Ara

Hayat Ağacı (The Tree Of Life) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Hayat Ağacı (The Tree Of Life) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Filmlerinden birini 10 dakika izlediğinizde "Evet, kameranın arkasında Terrence Malick var" diyebileceğiz usta yönetmenin kendi çocukluğunu belgesel tadında anlattığı üst düzey bir yapıt: Hayat Ağacı

Sinema / Dizi

03.05.2024, 17:54

Terrence Malick'in beşinci uzun metrajı, izleyiciyi içinde bulunduğumuz yüzyılda daha önce hiçbir film için olmadığı kadar keskin bir şekilde ikiye ayırdı. 

Filmi destekleyenler için Hayat Ağacı bir başyapıt; yaşam, kader, çocukluk, anılar ve evrendeki yerimize dair görkemli bir ruhani meditasyon. Kötüleyenler içinse, ki bunlar arasında 2011 Cannes Film Festivali'ndeki gala gösterimi sırasında filmi adamakıllı yuhalayanlar da vardı (film daha sonra Altın Palmiye kazandı). 

Bu, evrensel bir anlam yakalamak için naif olmaya çalışan bir zevk-ü sefa filmi. Ancak iki tarafın da fikir birliğine vardığı bir nokta var ki, o da filmin olağanüstü güzellikte bir seyirlik olması. 

En çok karşılaştırıldığı film olan Stanley Kubrick'in 2001: Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey - 1968) gibi Hayat ağacı'nın da aslında belirli bir olay örgüsü yok. 

Bunun yerine 1950'lerde Teksas'ta küçük bir kasabada yaşayan beş kişilik bir ailenin (anne, baba ve üç oğul) hayatından empresyonist kesitler sıralanıyor. 

Malick'in kendi büyüme çağıyla paralellikler taşıyan otobiyografik öğeleri seçmek hiç de zor değil. 

Üç erkek kardeşin en büyüğü Jack, aşırı disiplinli babasıyla (köşeli çeneli ve nemrut suratlı bir Brat Pitt) sık sık çatışma yaşarken, anneleri (Jessica Chastain) şefkatli ve anaç bir tavır sergiler. 

İki küçük çocuktan biri -hangisi olduğunu öğrenmiyoruz- trajik ama belirsiz bir şekilde ölür. Yetişkin halini Sean Penn'in canlandırdığı Jack, çelik ve cam kaplı gökdelenlerin arasında dolanır. 

Filmle ilgili tartışmalar, galaksideki patlamalardan ve protozoik yaşam formlarından bilgisayar ürünü dinozorlara kadar evrenin sessiz tarihini anlatan ve filmin içinde aniden beliren on yedi dakikalık bölüm üzerine odaklanıyor. 

Bu sekans dehşet güzellikte olsa da (emekliye ayrılmış usta Douglas Trumbull özel efektleri denetlemek için yeniden işbaşı yapmış), pek çok kişi böyle bir sahnenin bir sinema filminde değil belgesel kanalında olması gerektiğini iddia edebilir. 

Yine de Malick günümüzde çok az sinemacının rekabet etmeye yeltenebileceği duygusal boyutu ve tutkusuyla takdiri hak ediyor. 


HAYAT AĞACI (2011) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ

  • SÜRE: 139 dakika
  • ÜLKE: ABD
  • YÖNETMEN: Terrence Malick
  • YAPIMCI: Dede Gardner, Sarah Green, Grant Hill, Bill Pohlad, Brad Pitt
  • SENARYO: Terrence Malick
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Emmanuel Lubezki
  • MÜZİK: Alexandre Desplat
  • OYUNCULAR: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain, Hunter McCracken, Tye Sheridan, Laramie Eppler, Fiona Shaw
  • OSCAR ADAYLIKLARI: Emmanuel Lubezki (en iyi görüntü yönetmeni), Terrence Malick (en iyi yönetmen), Sarah Green, Bill Pohlad, Dede Gardner, Grant Hill (en iyi film)
  • CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLÜ: Terrence Malick (Altın Palmiye)

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading