DOLAR
9.3599 0.31
EURO
10.9110 0.56
ALTIN
534.02 0.86
BIST
1417.7 0.58

Bisikletli Çocuk (Le Gamin Au Velo) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Evden kaçmış 11 yaşındaki Cyril'in başına gelenler, bizleri küçük bir çocuğun gözünden masalsı bir maceraya götürüyor. Bisikletli Çocuk izlenmesi gereken filmler listesinde yerini hep korudu.

Sinema / Dizi 10.10.2021, 18:29
Bisikletli Çocuk (Le Gamin Au Velo) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

İşçi sınıfı toplumları, aile ve kuşaklar arası ilişkiler, suç ve ceza temaları gibi malzemeleri kullanan Dardenne kardeşler, alışılmış simyalarını tekrarlıyor. Basit ve melodram potansiyeli bulunan senaryoları tercih eden ikili, izleyicinin aklında kalacak büyülü ve sürükleyici bir film daha yapmayı başardı. 

11 yaşındaki Cyril (Thomas Doret) kayıp babasını ve kendisi için sakladığı bisikleti bulmak için koruyucu ailesinden kaçar. 

Şans eseri iyi kalpli kuaför Samantha'yla (Cecile de France) tanışması onu bisikletine kavuşturur. 

Avantacı biyolojik babası (Dardenneler'in gedikli oyuncusu Jeremie Renier) Cyrill'in bir evlat olarak çaresizliğinden faydalanmaya çalışan bir suçlu olsa da Cyril, babasını bulma arzusundan bir türlü vazgeçemez. 

Dardenne Kardeşler'in daha önceki filmlerine kıyasla tematik anlamda daha oturmuş bir film olan Bisikletli Çocuk, belki de sosyal gerçekçi bir masal.

Hikaye yüzeysel kalsa da son derece tutumlu bir anlatıma ve olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip.

Herhangi bir yorum katmaktan uzak duran Dardenneler, 30 küsur yaşlarındaki çocuksuz Samantha'nın sorunlu Cyril'e koruyucu annelik yapmak istemesinin (ve onun iyilik meleği haline gelmesinin) gerçek nedenlerini araştırmak yerine şimdiki zamana ve aralarındaki ilişkiyi anlatmaya odaklanarak gayet makul ve inandırıcılıktan nasibini almış bir anlatım sunuyor. 

Kamera, küçük Cyril'in içinden baktığı bir çerçeve gibi ve baştan sona sürekli devinim halinde (ilk 20 dakika boyunca yetişkinlerin yüzleri zar zor görünür, onları Tom ve Jerry'de sadece bacakları görünen insan figürlerine benzetir). 

Hareketli görüntü tabirinin hakkını veren film, Cyril'in her yerde bisikletle gezdiği ya da mahalledeki gençler tarafından çalınan bisikletinin peşinden koşuşturduğu sahnelerde iyice coşuyor. Ama aslında Cyril en çok hareketsizken başına iş açıyor; duygusal anlamda babası, yasal anlamda ise onu hırsızlık yapmaya ikna eden bir hırsız yüzünden başı belaya giriyor. İntika alma ve kurtarma  döngüsü eşit ölçüde umut ve ihtiyatla örülmüş bir finalle son buluyor; bu filmde hiçbir şey sonuçsuz kalmıyor. 

Bu, Dardenneler'in daha önce izleyicilerini götürdükleri bir dünya, ama bu kadar canlı ve dinamik şekilde sundukları sürece herkesin defalarca gitmekten memnun olacakları bir yer. 


BİSİKLETLİ ÇOCUK (2011) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ

  • SÜRE: 87 dakika
  • ÜLKE: Belçika - Fransa
  • YÖNETMEN: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • YAPIMCI: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd
  • SENARYO: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Alain Marcoen
  • OYUNCULAR: Cecile de France, Thomas Doret, Jeremie Renier
  • CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLÜ: Jüri büyük ödülü (Bir Zamanlar Anadolu'da ile birlikte)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?