banner2

Yunanlılar tank avcısı emekli uçaklara talip oldu: Türkiye'ye karşı işe yarar!

ABD ordusu Soğuk Savaş dönemi tank avcısı A-10 bombardıman uçaklarından 21'ini emekliye ayırdı. 'Warthog' lakaplı Thunderbolt'ların boşa çıkması Yunan basınında heyecan yarattı: "Türklerle savaşta çok işe yarayacak bu uçakları mutlaka edinmeliyiz."

Savunma 16.03.2023, 11:04
Abone ol
Yunanlılar tank avcısı emekli uçaklara talip oldu: Türkiye'ye karşı işe yarar!

Soğuk Savaş günlerinde bir savaş halinde Rus tanklarını imha etmek için tasarlanan Amerikan A-10 Thunderbolt filosu emekli oluyor. Hava-yer görevlerinde kullanılan ve düşük irtifada yüksek manevra kabiliyetine sahip 45 yıllık uçaklar, önümüzdeki birkaç yıl içinde Amerikan Hava Kuvvetleri envanterinden tamamen çıkarılacak. Pentagon, uçaklardan şimdilek 21'inin operasyonel hizmetlerden çekildiğini duyurdu. 

Soğuk Savaş döneminin bu favori uçağı, Yunan basınında hibe heyecanı yarattı. Son birkaç yıldır Türkiye sınırının dibindeki Dedeağaç'a 'tatbikat' yahut 'Polonya'ya sevkiyat hazırlığı' kılıfı altında binlerce zırhlı araç getiren, daha sonra bu araçları geri götürmenin maliyetli olacağı bahanesiyle tümden Yunan ordusuna hibe eden Amerikalıların, emekli A-10 uçaklarını da Atina'ya vermesi bekleniyor. 

'Warthog' lakaplı A-10 Thunderbolt uçaklarının Yunan birliklerine yakın hava desteği sağlayabileceğine dikkat çeken Yunan haber sitesi Pentapostagma, "Bir Türk-Yunan savaşı durumunda harekât alanı Ege ve Trakya olacaktır. Ordumuzun adalar ve Meriç'teki muharebe birliklerine yakın hava desteği sağlanması kara harekâtının kaderinde belirleyici olacaktır. Yunanistan, en düşük maliyetle yakın hava desteği sağlama konusunda uzmanlaşmış ve savaş meydanlarında da test edilmiş bir uçak olan A-10'ları edinmeyi düşünmelidir" şeklinde çağrıda bulundu. 

10 adet A-10 alımının bile Türk ordusu üzerinde caydırıcı etkiye sahip olacağını ileri süren Yunanlılar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin adalara yönelik bir çıkarma harekâtı sırasında buna Amerikan A-10 uçaklarıyla 'dehşetli bir cevap verebileceklerini' savundu. 

ABD, Yunanistan ve İsrail askerleri şubat ayında Türkiye sınırındaki Dedeağaç'ta ortak tatbikat yapmıştı.

F-35, F-16 VIPER, RAFALE, BRADLEY...

A-10 uçaklarının Yunanistan'a hibe edilip edilmeyeceği şimdilik bilinmiyor. ABD yönetimi Yunan Hava Kuvvetleri'ni güçlendirme stratejisi kapsamında bu ülkeye 40 adet F-35 savaş uçağı sevk edecek. Aynı zamanda Atina envanterindeki F-16 uçaklarından 83 tanesi modernizasyon programına alındı. Şimdiye dek 6 adet uçak Blok-72 Viper seviyesine yükseltildi. Program 2027 yılına dek tamamlanacak. 

Yunanistan aynı zamanda Fransa'ya sipariş ettiği Rafale uçaklarından 12'sini de teslim aldı. Bir yandan Yunan donanması Amerikalılarca modernize edilirken aynı zamanda bu ülkeye kara araçları desteği de sürüyor. Washington'ın Yunanistan'a modern zırhlı muharebe aracı Bradley'den 300 adet göndereceği geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu araçlar 6 adet zırhlı tabur kurmaya yetiyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!