banner2

Yunanlılar dikine havalanan dronla coştu: Bir gece ansızın biz de geliriz!

Türkiye korkusu Yunanlılara hayal kurmayı ve çalışkanlığı öğretiyor. Türk İHA'sını kopyalayıp TALOS ismiyle pazarlamaya çalışan Yunan'ın son bombası ARCHYTAS adında dikine kalkış yapan bir İHA oldu. Atina medyası sadece tasarım aşamasındaki İHA'dan öylesine heyecan duydu ki başlıkta şu ifadeyi kullandı: "Bir gece ansızın biz de geliriz."

Savunma 01.12.2022, 17:10 01.12.2022, 17:33
Abone ol
Yunanlılar dikine havalanan dronla coştu: Bir gece ansızın biz de geliriz!

TEKNOFEST'te tanıtılan ALPKUŞ adlı İHA'yı kopyalayıp TALOS adıyla pazarlayan Yunanistan şimdi de dikine kalkan bir insansız hava aracının tasarımıyla coştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" şeklindeki uyarısına VTOL İHA çizimiyle cevap veren Yunan medyası, "Bir gece ansızın biz de geliriz" başlığıyla okuyucusunu 'gazlıyor'.

Bu yöndeki son çaba yine Pentapostagma'dan geldi. Atina medyasının Türk savunma sanayiini sıkı takip eden yayın organlarından Pentapostagma, "Bir gece ansızın biz de geleceğiz" başlığıyla yayınladığı haberde Teselya ve Selanik Üniversitelerinin işbirliğiyle tasarlanan bir İHA sisteminin görselini kullandı. 

"Yunanistan'ın tüm insansız hava aracı üretim programları ülkemizin önde gelen üniversiteleri ile işbirliği içinde yürütülecek" ifadeleriyle duyurulan haberde, mini İHA TELEMACHOS'un geliştirilmekte olduğu ve bunun yanında dikine kalkış yapabilen (VTOL) ARCHYTAS adında bir İHA'nın da tasarlandığı duyuruldu. 

ARCHYTAS'ın planlanan teknik özelliklerine ilişkin bir bilgi henüz sunulmadı. 

İnsansız hava araçları konusunda henüz emekleme çağındaki Yunanistan, mini İHA TELEMACHOS'u geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı.

ALPKUŞ kopyası TALOS ile AKRITAS sistemlerinden elde edilen deneyimin kullanıldığını aktaran Pentapostagma, insansız hava aracı üretimi için Fransızlar başta olmak üzere yurtdışındaki şirketlerle 'sinerji halinde olduklarını' ileri sürdü. 

Geçtiğimiz günlerde de Yunan savunma şirketi Soukos Robots, 300 kilovat enerji kullanan bir lazer silahıyla havadaki İHA'yı 30 kilometre mesafeden vurmayı sağlayan platform geliştirdiklerini iddia etmişti. 


Minotor ve Poseidon adında lazer silahları geliştirildiği iddiası Yunan halkını heyecanlandıran gelişmelerden biri olmuştu.

Türkiye'nin 'Yunan spiker' olarak tanıdığı Ionnis Theodoratos yaptığı yorumlarla ilgi çekiyor.

Yunan askerlerinin 'Türk soykırımı' için söylediği marş geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yankılanmıştı.   

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!