banner2

Yunanistan Kanal İstanbul'u Meriç kıyısında açıyor: Tam 135 kilometrelik tank hendeği!

Türkiye'nin taarruz ihtimaline karşı önlem almak isteyen Yunan yönetimi, Meriç Nehri'ne paralel hat boyunca genişçe bir hendek kazmaya başladı.

Savunma 11.06.2022, 15:21 11.06.2022, 17:36
Abone ol

Türkiye'nin Dedeağaç, Gümülcine, İşkeçe yönünde muhtemel bir taarruzundan çekinen Yunanistan, Meriç Nehri kıyısında savunma hattı oluşturuyor. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler Atina yönetiminin Meriç kıyısı boyunca hendek açmakta olduğunu gözler önüne serdi. 

Kara birliklerinin taarruzu sırasında tank ve zırhlı araçların geçişini zorlaştırmayı hedefleyen bu tedbir Yunanistan'ı epey uğraştıracak gibi görünüyor. Çünkü açılması gereken hendeğin uzunluğu yaklaşık 135 kilometre. Meriç'e paralel biçimde ilerleyecek hat 7 metre derinliğe sahip olacak. 400 milyar dolar dış borcu bulunan ülkede böyle bir kanalın Atina'ya maliyetini kimin karşılayacağı merak konusu oldu. 

Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç'a büyük yığınak yapan Amerikan ordusunun, Meriç kıyısındaki hendekle kendini güvenceye almak istediği sanılıyor. Ancak Yunanlılar ve Amerikalıların 7 metre derinlikteki hendeği mini rampalar yardımıyla önce aşağı inip sonra karşı kıyıda yukarıya çıkarak geçecek Türk zırhlı araçlarına karşı ne gibi önlemler alacağı henüz bilinmiyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!