banner2

Yunanistan'ı Mavi Vatan korkusu sardı: Tüm donanmamızı yok edebilirler

Türkiye'nin düzenlediği Mavi Vatan 2022 tatbikatı Yunanistan'da korkuya sebep oldu. Yunanistan yayın organları bu tatbikata geniş yer verirken Türkiye analizleriyle tanınan Yunan spiker Ioannis Theodoratos, Atmaca füzesinin Yunan donanmasının yok edebileceğini söyledi.

Savunma 28.04.2022, 17:07 28.04.2022, 17:33
Abone ol
Yunanistan'ı Mavi Vatan korkusu sardı: Tüm donanmamızı yok edebilirler

Mavi Vatan 2022, Yunanistan başta olmak üzere, tüm dünya medyasında geniş yankı uyandırdı. Yunan medyası, TSK tarafından 122 deniz aracı, 41 hava unsuru, SAT ve SAS komandoları ve deniz piyadelerinin katılımıyla düzenlediği Mavi Vatan 2022 tatbikatıyla ilgili çarpıcı bir analiz yayınladı.

"HAVA SAHAMIZI 90 KERE İHLAL ETTİLER"

Greek City Times'ta yer alan habere göre; Türkiye'nin Yunan hava sahasını 90 kere ihlal ettiğini savunarak bayrak Yunan topraklarında bayrak dikme provası yapıldığını iddia etti.

Tatbikatta kullanılan Türk mühimmat ve silahlarıyla ilgili "Türklerin yeni geliştirdiği Atmaca füzeleri, tüm donanmamızı yok edebilir” ifadeleri yer aldı.

"SAT KOMANDOLARI ADADAKİ TEMSİLİ YUNAN HEDEFLERİNİ İMHA ETTİ"

Greek City Times, şu ifadeleri kullandı:

“Türk SAT komandoları, Yunan adasını ele geçirme provası yaptı. Bir grup SAT komandosu, helikopterden denize bırakıldı. Diğer bir grup ise sualtından hareket ederek adaya çıkartma yaptı. SAT komandoları, adadaki temsili Yunan hedeflerini imha etti ve adaya Türk bayrağı çekti.”

"BU TATBİKAT ABD VE NATO'NUN GÖZÜ ÖNÜNDE YAPILDI"

Yunan askeri ve stratejik analiz sitesi Alt Greek, Türkiye’nin açıkça Yunanistan’ı hedef aldığını ve Yunan adalarına yönelik çıkartma tatbikatı yaptığını iddia etti.

Alt Greek’de yayınlanan makalede, “Bu tatbikat, ABD’nin ve NATO’nun gözü önünde yapıldı. NATO buna göz yumuyor” ifadelerine yer verildi.

"YUNAN SAVUNMA BAKANI TEPKİ GÖSTEREMEDİ"

Greek City Times, Türk jetlerinin ve SİHA’larının 90 kereden fazla olmak üzere Yunan hava sahasını ihlal ettiğini öne sürdü.

Greek City Times, Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopolus’un tepki gösteremediğini söyledi:

“Savunma Bakanı Nikos Panagiotopolus, Rusya – Ukrayna Savaşı sebebiyle Türkiye’nin NATO içerisindeki öneminin arttığını, dolayısıyla Türkiye’ye karşı sesini yükseltemeyeceğini söyledi. Türk savaş uçakları ve casus İHA’ları, en az 90 kere Yunan hava sahasını ihlal etti.”

"TÜRKLERİN 250 KİLO AĞIRLIĞINDAKİ FÜZESİ YUNAN DONANMASINI YOK EDEBİLİR"

Türkiye hakkında yaptığı yorumlar ve Türk ordusu hakkındaki analizleri ile Türkiye’de tanınan Yunan spiker Ioannis Theodoratos, Türkiye’nin geliştirdiği Atmaca gemisavar füzelerinin, Yunan donanmasını imha edebileceğini ifade etti:

“Rus Moskva firkateynini batıran Neptün füzesinin harp başlığı 185 kiloydu. Türklerin füzesi ise 250 kilo ağırlığında patlayıcı taşıyor. Yaklaşık 280 kilometre menzili var. Türk uyduları, Girit ve Ege Adaları’ndaki askeri üslerimizi gözlemliyor. Türkler onlarca SİHA’yı ve İHA’yı aynı anda kullanabiliyor. Bir veya iki değil; onlarcasını aynı anda kullanıyorlar. Olası bir savaşta, Yunan donanmasını yok edebilirler.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!