Yunanistan'a GÖKDOĞAN şoku: Menzili 100 kilometrenin üzerinde!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin milli hava-hava füzesi GÖKDOĞAN'ın menziline ilişkin çok önemli bir bilgiyi ağzından kaçırdı: 100 kilometrenin üzerinde...

Savunma 11.08.2022, 19:18
Yunanistan'a GÖKDOĞAN şoku: Menzili 100 kilometrenin üzerinde!

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin ilk yerli-milli hava-hava füzeleri olan BOZDOĞAN ile GÖKDOĞAN, Türk Hava Kuvvetleri'nde bu yıldan itibaren kullanılmaya başlıyor. 

GÖKTUĞ Projesi kapsamında tasarlanıp imâl edilen füzeler Türkiye'yi bu konuda süper lige taşıdı. Savaş uçakları ve ağır mühimmat taşıyan SİHA'lar tarafından havadaki yakın hedeflere fırlatılan görüş içi füzesi BOZDOĞAN'da menzilin 25 kilometre olduğu açıklanmıştı. 

ABD üretimi AIM-9X'lerin muadili olan BOZDOĞAN'ın ardından TÜBİTAK SAGE, bir görüş ötesi füzesi olan GÖKDOĞAN'ı da başarıyla imâl ederek testleri tamamladı. Amerikan AIM-120 türevi füzelerin muadili olarak görülen GÖKDOĞAN'la birlikte hava-hava füzeleri konusunda Türkiye'nin başka ülkelere ihtiyacı kalmadı. 

Tıpkı BOZDOĞAN gibi havada sesin 3 katı hızda ilerleyen (Mach-3) ve Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan GÖKDOĞAN'ın menzili daha önce 65 kilometre olarak biliniyordu. 

MENZİLİ NEREDEYSE İKİ KATIYMIŞ!

Dün akşam TUSAŞ tesislerinde Haber Global ekibini konuk eden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, özellikle Yunanistan'ı endişelendirecek çok önemli bir bilgiyi ağzından kaçırdı. 

Demir'in açıkladığı bilgiye göre, Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16 savaş uçaklarında ve AKINCI TİHA'larda kullanmaya hazırlandığı TÜBİTAK SAGE yapımı GÖKDOĞAN füzesi, Avrupa'nın ramjet motorlu METEOR füzesine eşdeğer menzile sahip. İsmail Demir, GÖKDOĞAN menzilinin 100 kilometrenin üzerinde olduğunu duyurdu. 

GÖKDOĞAN'dan bahsederken "Menzilleri 100 km üzerinde. Neyse o konuya çok girmeyelim" diyen Demir'in bu bilgiyi kamuoyuna kasıtlı olarak duyurmayı tercih ettiği sanılıyor. 

Savunma sanayii BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN'ın ardından ramjet motora sahip GÖKHAN füzesini devreye sokacak. GÖKHAN'ın Fransız, İtalyan, İngiliz ortaklığındaki MBDA şirketince geliştirilmiş METEOR füzesine bir cevap niteliğinde olacağı sanılıyordu. Ancak GÖKHAN'dan bir önceki durak olan GÖKDOĞAN füzesi bile menzili bakımından METEOR'u yakalamış durumda. 

İsmail Demir'in açıkladığı '100 km' bilgisinin özellikle Yunan Hava Kuvvetleri'nde paniğe neden olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

ATIŞ TESTİNDE HEDEFİNİ BÖYLE VURMUŞTU

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!