banner2

Yunan spikerin İKA telaşı: Türkiye kutudan çıktı, bu gücü ezmeliyiz!

Savunma sanayiindeki gelişmeleri yakından takip eden 'Yunan Spiker' Ionnis Theodoratos, insansız kara araçlarında gelinen seviyeyi ve Gölge Süvari'yi görünce yine telaşa kapıldı.

Savunma 17.12.2021, 12:42 17.12.2021, 13:57
Abone ol
Yunan spikerin İKA telaşı: Türkiye kutudan çıktı, bu gücü ezmeliyiz!

Türkiye'nin insansız kara araçları (İKA) teknolojisindeki adımları dünyada ilgiyle izleniyor. Türk savunma sanayii ürünlerini dikkatle takip eden ülkelerin başında komşumuz Yunanistan geliyor. 

Youtube ve sosyal medyada kamuoyunun 'Yunan Spiker' olarak tanıdığı Ionnis Theodoratos, Türkiye'nin İKA üretimi ve robotik teknolojisi konusunda Yunanlıları uyaran vidyolarıyla dikkat çekiyor. 

Ünlü Youtuber Theodoratos'un Türk İKA'larında son dikkat çektiği araç, FNSS üretimi robotik 'Gölge Süvari' oldu. 

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da düzenlenen İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni'nde sergilenen ve Savunma Sanayii Başkanlığı'nın FNSS şirketiyle seri üretim sözleşmesi imzaladığı Gölge Süvari, Yunan Spiker'i telaşlandırdı. 

Otonom halde bir bölgeye intikal etmesinin ardından içerisindeki bulunan mini İKA BARKAN'ı sahaya sürebilen Gölge Süvari, aynı zamanda üzerinde taşıdığı döner kanatlı drone yardımıyla çevredeki tehditlere yönelik istihbarat toplayabiliyor. 

BU GÜCÜ EZMELİYİZ 

Son yayınladığı vidyoda Gölge Süvari'yi tanıtan Yunan Spiker, modern Türk İKA'sı konusunda şu ifadeleri kullanıyor:

"Bir bakalım İsmail Demir neler söylemiş; Türk Savunma Sanayii Başkanı... Bu kurumun Yunanistan'da bir karşılığı yok. (Kuvvetlerimiz düşmanı görünmeden gözlemleyen, sezilmeden sezen, vurulmadan vuran bir yapıya sahip olarak rakibini sindirme ve yenme fırsatına haiz olmayı amaçlamaktadır.)"

"Pratik taktiksel zekaya, görüşe, dijital yapay zekaya odaklanan revizyonist neo-Osmanlı Türkiye'si gibi bir ülke artık kutudan çıkmış ve yeni veriler üretmeye çalışan çok tehlikeli bir ülkedir, bu nedenle bunları sizlere anlatıyorum. Bu gücü ezmeliyiz, bu güç için işlerin artık nasıl izin verilmeyecek bir noktaya geldiğini herkese açıklama ve çok ciddi kararlar alma vakti geldi. Bu konuda NATO ve dışındaki müttefiklerimizle işbirliği yapmalıyız." İNSANSIZ KARA ARAÇLARI ORADA BULUŞMUŞTU

Farklı boyut ve kapasitelerde üretilmiş insansız kara araçları geçtiğimiz günlerde Ankara'da düzenlenen İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler Töreni'nde toplu halde sergilenmişti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de katıldığı etkinlikte robotik sistemler yeteneklerini sergilemişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!