Yandex Metrica

Sitede Ara

Yunan şokta! İşte TAYFUN füzesi: 561 kilometreyi nokta atışıyla vuruyor

Türkiye, balistik füze teknolojisinde gizli bir projeyi daha açıklama kararı aldı. Test görüntüleri yayınlanan TAYFUN füzesi, 561 kilometreyi tam isabetle vurdu. Bu menzil, Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Ege kıyılarından değil, Yalova'dan veya Burdur'dan bile vurulabileceği anlamına geliyor.

Savunma

23.02.2024, 17:38

YILDIRIM Projesi kapsamında geliştirilen balistik füzeler Yunanistan'ı şoka sokacak mahiyette. Üzerinden gizlilik perdesinin kaldırılmasına karar verilen son silah 'TAYFUN' füzesi oldu. ROKETSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen TAYFUN, test atışında 561 kilometre uzaktaki hedefi başarıyla vurdu. 

Rize-Artvin Havalimanı'nda gerçekleştirilen ve basının görüntülemesine izin verilen test atışı bir bakıma, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın bölge ülkelerine yönelik meydan okuması niteliğinde. 

ROKETSAN daha önce 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip J600T YILDIRIM füzesini, ardından 280+ km menzilli BORA balistik füzelerini geliştirmişti. 

Yaklaşık 10 yıldır devam ettiği bilinen YILDIRIM Projesi kapsamında kamuoyuna açıklanmasına karar verilen son ürün TAYFUN füzesi oldu. Sözkonusu füzeye ilişkin test atışlarının daha önce defaatle yapıldığı, TAYFUN'un kamuoyuna ilanına karar verilince son testin Rize-Artvin Havalimanı'nda gerçekleştirildiği sanılıyor. 

TAYFUN'la birlikte Türkiye, kısa menzilli balistik füzeye sahip olduğunu da dünyaya duyurmuş oldu. TAYFUN füzesi 561 kilometre uzaktaki mesafeyi 458 saniyede (7 dakika 38 saniye) vurdu. 

Tayfun füzesinin Türkiye çevresindeki etki alanları

300 kilometreye kadar olan balistik füzeler 'Taktik Balistik Füze' (TBM) olarak tanımlanıyor. Bunun bir üzerindeki katman 300 ilâ 1000 kilometre arasındaki menzili ifade eden Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM) olarak tanımlanıyor. İşte TAYFUN, Türkiye'nin ilk SRBM'si oldu. 

TAYFUN'la birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, Yunanistan'ın başkenti Atina'yı İzmir, Muğla, Çanakkale ya da Aydın'dan değil Yalova'dan yahut Burdur'dan bile vurabilme kapasitesine erişti. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading