banner2

Yunan İHA'sı alay konusu oldu: Pistten havalanan minik araç kendini zor taşıyor

İnsansız hava araçları konusunda henüz emekleme çağındaki Yunanistan çeşitli tipte araçlar geliştirmeye uğraş verirken sosyal medyaya yansıyan son görüntü alay konusu haline geldi.

Savunma 25.03.2023, 15:27
Abone ol

2021 yılında TEKNOFEST'te sergilenmiş ALPKUŞ adlı insansız hava aracını birebir kopyalayıp TALOS adıyla imâl eden Yunanistan, İHA'lar konusunda çarpıcı adımlar atmaya devam ediyor. 

Bayraktar TB2'nin tasarımına benzeyen minik bir hava aracının uçmasına ilişkin sosyal medyada yayınlanan görüntüler Atina'nın İHA'lara verdiği önemin son yansıması oldu. 

Üzerinde kamera yahut başka bir sistem bulunmayan mini İHA'nın pistten havalanmasını Yunanlılar gururla paylaşırken, 'Smart Flying Machines' olarak adlandırılan bu araçlarla Türkiye'ye rakip olacaklarını ileri sürmeleri dikkat çekti. 

O görüntüler Türkiye'de alay konusu oldu. Sosyal medyada pek çok vatandaş, insansız hava araçları konusunda henüz emekleme çağında olan Yunanistan'ın Türkiye ile boy ölçüşme seviyesine gelebilmesi için daha uzun yıllara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Yunanistan'da üretimi tamamlanan bu mini İHA'nın dışında S.A.S Technology adlı firma, ALPKUŞ kopyası TALOS'u geliştirmeye devam ediyor. Bunun yanında, Atina'da hükümet yetkilileri Gripas adı verilen silahlı insansız hava aracının geliştirilmesi için geçtiğimiz aylarda üniversite yetkilileriyle masaya oturarak proje başlatmıştı. 

Yunanlılar aynı zamanda Arçitas adında bir İHA tasarladıklarını ileri sürüyor. Ancak şimdiye dek ne Arçitas ne de Gripas'a ilişkin somut bir ilerleme kaydedilmiş değil.

 

Yunanlılar ALPKUŞ kopyası TALOS'u daha önce böyle uçurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!