banner2

Yerli savunma sanayisinin gözbebeği! Kapgan ilk kez yurt dışında sergilenecek

HAVELSAN tarafından üretilen ve yerli savunma sanayisinin gözbebeği ürünlerinden biri olan Kapgan, ilk kez bir uluslararası fuarda sergilenecek. Kapgan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen asrın felaketinde arama kurtarma faaliyetlerine destek olmuştu.

Savunma 19.02.2023, 13:32 19.02.2023, 14:08
Abone ol
Yerli savunma sanayisinin gözbebeği! Kapgan ilk kez yurt dışında sergilenecek

HAVELSAN tarafından üretilen ve depremde arama kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan insansız kara aracı Kapgan, yurt dışına açılıyor.

20-24 Şubat tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de gerçekleşmesi planlanan IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı'nda sergilenecek olan Kapgan, fuarın merak edilenlerinden biri olacak.

 

DİJİTAL BİRLİK KONSEPTİ DE SERGİLENECEK

HAVELSAN'ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan "dijital birlik" konsepti de fuarda sergilenecek. Bu kapsamda orta sınıf-2 insansız kara aracı olarak konumlandırılan Kapgan, orta sınıf-1 insansız kara aracı Barkan ve bulut altı insansız hava aracı Baha'nın yetenekleri ziyaretçilere anlatılacak.

Söz konusu fuarla birlikte Kapgan, ilk kez yurt dışında sergilenecek.

Kapgan, fuarda Canik ve Unirobotics ile işbirliği halinde entegrasyon çalışmaları yapılan 30x113 milimetre topla sergilenecek. Kara ve hava hedeflerine karşı zırh delici özelliği olan bu silah sistemi, 2000 metre etkin menzile caydırıcılık sağlayacak. Farklı tip ve kalibrelerdeki silah sistemleri de Kapgan'a entegre edilebilecek.

HER TÜRLÜ ARAZİ KOŞULLARINDA KULLANILABİLİYOR

Kapgan, yüksek manevra kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi koşullarında, değişik görüş şartlarında üstün harekat kabiliyetine sahip olacak. Taktik sahada kullanılacak diğer faydalı yükler dışında, gerekli görüldüğü durumlarda, platform üzerinde yük taşınacak arayüzler bulunabilecek.

GECE-GÜNDÜZ GÖRÜŞ VE FAALİYET İMKANI

Kapgan, 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme altyapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkanı sunacak.

Araca entegre kablolu veya kablosuz dron sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilecek, dron entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanabilecek, görüş dışında kalan bölgelerde kolaylıkla dron üzerinden gözetlenebilecek. Bu sayede aracın keşif, gözetleme ve operasyon kabiliyeti de artırılmış olacak.

MESKUN MAHAL OPERASYONLARINDA AKTİF ROL ALACAK

Karma/sürü dijital birlik görev icrasına uygun olarak geliştirilen Kapgan, asimetrik tehditlere karşı etkin çözüm, otomatik hedef takibi, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde meskun mahal operasyonları, keşif, gözetleme, devriye ve taktik intikallerinde ihtiyaç duyulan desteği, temel görevleri ve en önemlisi dijital muharebe alanlarının gereksinimlerini karşılayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!