banner2

Yakın hava savunmada ASELSAN'a rakip geliyor

ASELSAN ürünü yakın hava savunma sistemi Gökdeniz'e MKE imâli rakip geliyor. Gemi savunmasında kullanılacak sistemin prototipi IDEF 2021'de tanıtılacak.

Savunma 13.08.2021, 14:30
Abone ol

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için geliştirilen yerli Yakın Hava Savunma Sistemi, ilk kez 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergilenecek.

Son dönemde bir dizi Ar-Ge projesi yürüten MKE AŞ, bu çalışmaların geldiği noktayı IDEF'te ortaya koyacak.

Yakın Hava Savunma Sistemi Projesi ile gemilerin başta güdümlü mermiler olmak üzere havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterlere karşı hava savunmasının en etkili şekilde karşılanması amaçlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki fırkateynler, tanker ve çıkarma gemilerinde Phalanx CIWS (ABD) ve Sea Zenith CIWS (İsviçre) yakın hava savunma sistemleri kullanılıyor. Mevcut sistemlerde, üretici ülkelerden kaynaklı sebeplerle modernizasyon ve teslimat süreçlerinde gecikmeler yaşanabiliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ YILA HAZIR 

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilecek sistemle bu konudaki yurt dışına bağımlılığın ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Yakın Hava Savunma Sistemi'nin tasarım çalışmaları tamamlandı ve teknoloji gösterim prototipi üretildi. Sistemin birlik ve tesislerin korunmasına yönelik kara versiyonu da geliştiriliyor. Projenin 2022 yılının ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor.

Sistemde, MKE AŞ tarafından geliştirilen yüksek atım hızına sahip 20x102 mm 6 namlulu döner silah ve 1500 adet kapasiteli mühimmat besleme birimi yer alıyor.

Yakın Hava Savunma Sistemi en az 5 kilometre gündüz/gece görüş kabiliyeti ve lazer mesafe ölçme imkanı sağlayacak. Proje kapsamında sistemin Savaş Yönetim Sistemi'ne entegrasyonu sağlanacak.

GÖKDENİZ'E RAKİP OLACAK

Benzer bir projeyi ASELSAN da yürütüyor. Deneme atışları başarıyla yapılan 'Gökdeniz' adlı sistemin, MİLGEM projesi kapsamında bundan sonra üretilecek korvet ve fırkateynlere yerleştirilmesi bekleniyor. 

Gökdeniz, yine ASELSAN ürünü olan ATOM adlı parçacık etkili mühimmat sayesinde, havadaki hedefin geçeceği noktada çekirdek bulutu oluşturup füze, İHA ya da helikopteri başarılı bir şekilde etkisiz hale getirebiliyor. ANKARA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!