Veliaht Prens Selman'ın AKINCI TİHA tutkusu: Baykar'a geliyorlar

Yemen'deki savaşta İran destekli Husilerle baş edemeyen Suudi Arabistan, çareyi Türk SİHA'larında buldu. Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın AKINCI TİHA'ya mutlaka sahip olmak istediği belirtiliyor.

Savunma 24.05.2022, 20:04
Veliaht Prens Selman'ın AKINCI TİHA tutkusu: Baykar'a geliyorlar

Yemen savaşında İran destekli Husilere üstünlük kuramayan ve Şii milislerin fırlattığı kamikaze drone'ları yüzbinlerce dolarlık Patriot'larla vurmaya çalışan Riyad yönetimi, cephede daha yenilikçi silahlar için Türkiye'nin kapısını çalmak üzere. 

Riyad kaynaklarına göre Veliaht Prens Muhammed bin Selman haziran ayında Türkiye'ye gelecek. Prens Muhammed'in Türkiye ziyaretinde savunma sanayii firmalarını kolaçan etmesi bekleniyor. Bu ziyaretler arasında en önemlisinin Baykar'a olacağı sanılıyor. Zira Lübnan merkezli Tactical Report sitesinin bildirdiğine göre Prens Muhammed, Baykar şirketinin göreve başlayan son ürünü Bayraktar AKINCI'ya mutlaka sahip olmak istiyor. 

Taarruzi insansız hava aracı AKINCI'yı satın almak için harekete geçen Riyad yönetimi Baykar'la kapsamlı işbirliği için de zemin yoklayacak. Patriot hava savunma füzesi tedariğinde zaman zaman problemler yaşayan Riyad için Türk SİHA'ları, İran destekli milisleri topraklarından uzak tutma yolunda vazgeçilmez önemde. 

SUUDİ ARABİSTAN 4. ÜLKE OLABİLİR

Baykar şirketi AKINCI'nın ihracı konusunda 3 ülkeyle sözleşme imzalandığını duyurmuştu. Haziran ayında Türkiye'de olacak Suud heyetinin, kendilerini AKINCI'nın 4. sahibi yapacak anlaşmaya imza atmasına kesin gözüyle bakılıyor. AKINCI'nın Suudi Arabistan envanterine girmesi, milli TİHA'nın kullandığı pek çok mühimmatın ihracına da kapı aralamış olacak. AKINCI TİHA, toplamda 1,5 ton ağırlığında faydalı yük taşıyabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nisan ayında Suudi Arabistan'a gitmiş ve "İki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz" demişti. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Suudi Arabistan'a SİHA satışına ilişkin, "Mümkün olmaması için bir gerekçe bulamıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

KENDİ SINIFINDA DÜNYADA RAKİPSİZ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!