banner2

Vakum Bombası nedir, nasıl çalışır? Termobarik bomba etkileri nelerdir?

Rusya Ukrayna savaşı giderek büyüyor. Ukrayna, Rusya'nın vakum bombası kullandığını iddia etti. Bunun üzerine internette "Vakum Bombası nedir? Termobarik bomba etkileri nelerdir?" araması yapılmaya başlandı. Peki, vakum Bombası nedir? Termobarik bomba etkileri nelerdir?

Savunma 01.03.2022, 10:40 01.03.2022, 10:55
Abone ol
Vakum Bombası nedir, nasıl çalışır? Termobarik bomba etkileri nelerdir?

Rusya Ukrayna arasındaki savaş olağanca şiddetiyle ediyor. Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi, Rusya'nın Ukrayna'da vakum bombası kullandığını ileri sürdü. Bunun üzerine internette "Vakum Bombası nedir? Termobarik bomba etkileri nelerdir?" araması yapılmaya başlandı. Peki, vakum Bombası nedir? Termobarik bomba etkileri nelerdir?

VAKUM BOMBASI NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Termobarik bomba, termobarik silah ya da vakum bombası olarak bilinir. Termobarik bomba, nükleer olmayan, fakat ısıya dayalı basınçla işleyen bir bombadır. Bombanın petrol ve hava bileşiminden oluşan patlama düzeneği, oluşturduğu basınçla küçük bir atom bombası kadar bir tahrip gücüne sahiptir. Patlama havada oluşur ve bombanın oluşturduğu yakıcı maddeden meydana gelen bulutun patlaması sonucu çok yüksek sıcaklık olur. 

VAKUM BOMBASININ ETKİLERİ NELERDİR?

Uçaktan atılan termobarik bombasının birinci haznesi belirli bir irtifada patlar. Bu patlamadan yayılan patlayıcı toz, imha edilecek yerin üzerine yayılır. İkinci aşamada ise bombanın ikinci haznesinde bulunan patlayıcı aerosol, ateş alarak çevredeki patlayıcı tozu tetikler. Oluşan kapsamlı vakum dalgası tahribat alanındaki basıncı aşağı çeker ve etki alanı içindeki tüm canlılar buharlaşır. Bombanın patlamasından sonra toprakta ne kimyasal ne de nükleer atık kalır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!