banner2

Ukrayna'ya dev silah ihracatı: Türkiye'nin gönderdiği ağır makineli tüfek sayısı belli oldu

Türk savunma firmalarının Ukrayna'ya ihracatında ürün kalemlerine ağır makineli tüfek de eklendi. CANiK firmasının Kiev'e ağır makineli otomatik silah sevk ettiği ortaya çıktı.

Savunma 03.10.2023, 13:10 03.10.2023, 13:31
Abone ol

Türkiye'nin önemli silah firmalarından CANiK, Ukrayna'ya M2 tipi ağır makineli tüfek ihraç ediyor. Kaynaklar şimdiye dek Kiev'e gönderilen ağır makineli sayısının 600'ü geçtiğini belirtiyor. 

İngiltere merkezli internet gazetesi Middle East Eye (MEE) sitesinde yayınlanan habere göre bir süredir Ukrayna'ya ağır makineli tüfek ihraç ediliyor ve önümüzdeki dönemde bu sevkiyat devam edecek. 

Sürece ilişkin bilgi sahibi kaynaklara göre Ukrayna yönetimi Türkiye'den elde ettiği silahlara CANiK şirketinin ürettiği M2 ağır makineli tüfeği de ekledi. Mart ayında Kiev yönetiminin firmayla birçok sözleşme imzaladığı ve teslimatların bu anlaşmalar sonrasında başladığı öğrenildi. 

Ukrayna askerleri CANiK M2'yi denerken...

TANESİ 15-20 BİN DOLAR ARASINDA

Ukrayna'ya gönderilen 12.7 mm kalibre CANiK M2 QCB tüfek sayısı 600'ü geçti; çok daha fazlasının önümüzdeki aylarda Ukrayna askerlerine teslimi öngörülüyor. 

Uzmanlara göre CANiK üretimi bu tipte her tüfeğin piyasa değeri 15 ilâ 20 bin dolar arasında değişiyor. Yani şimdiye dek bu firmanın Kiev'e silah tedariğinden elde ettiği gelir 10 milyon doları aştı. 

Savunma sitesi Armourer Bench, geçtiğimiz ay kamuya açık fotoğraflara dayanarak Türk yapımı M2 ağır makineli tüfeklerin nisan ayından buyana cephede kullanılmakta olduğunu yazmıştı. Fotoğraflarda ağır makinelilerin Nissan marka kamyonetlere monte edildiği görülüyordu. 

CANiK üretimi ağır makineli tüfekler Ukrayna'da bazı KİRPİ'lerin üzerinde görülmüştü.

İRAN KAMİKAZE DRONLARINI VURUYOR

Ukrayna askerleri bu tüfeklerle sık sık Rusya'nın cephede kullandığı küçük dronları hedef alıyor. M2 tüfeklerin İran yapımı Şahid-136 tipi dronların imhasında başarılı olduğu söyleniyor. 

MEE'ye konuşan Ukraynalı bir yetkili, Türkiye'den tedarik edilen ağır makineli tüfeklerin BMC üretimi zırhlı araç KİRPİ'ye de entegre edilebileceğini söylüyor.

Türkiye'nin Ukrayna'ya yolladığı KİRPİ sayısının 200'ü geçtiği sanılıyor. KİRPİ'ler dışında Otokar üretimi KOBRA-2 de Ukrayna cephesinde boy gösteriyor. 

'BELKİ OYUNU DEĞİŞTİREMEZ AMA...'

Ukraynalı kaynak CANiK tüfekleri konusunda şunu söylüyor: "Bu silahların Rusya'ya karşı savaşta oyunun kurallarını değiştiremeyeceğinin farkındayız. Ama ateş ediyor mu? Ediyor. Bu yüzden bu yardımın önemi büyük!"

Türkiye'nin Kiev yönetimiyle savunma işbirliği anlaşmaları bulunuyor. Bu kapsamda 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan savaşın öncesi ve sonrasında çeşitli kalemlerde savunma ürünü bu ülkeye sevk edildi. 

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı, TRLG-230 karadan karaya topçu sistemi, SAKARYA çok namlulu roket atar, mayına dayanıklı zırhlı araçlar KİRPİ ve KOBRA dışında Türkiye'nin Kiev'e mühimmat desteğinde de bulunduğu sanılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!