banner2

TUSAŞ'ın HÜRJET uçağına ilk sipariş geldi: Tam 16 tane!

TUSAŞ'ın milli imkanlarla geliştirdiği ilk jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET için 16 adetlik ilk sipariş verildi.

Savunma 22.09.2022, 19:22
Abone ol
TUSAŞ'ın HÜRJET uçağına ilk sipariş geldi: Tam 16 tane!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) özkaynaklarıyla başardığı HÜRJET projesinde kritik gelişme: Türk Silahlı Kuvvetleri, milli jet eğitim ve hafif taarruz uçağından 4 tanesi kesin, 12'si opsiyonlu olmak üzere tam 16 adet sipariş etti. İlk uçakların Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil edilmesi bekleniyor. 

SavunmasanayiST'nin yayınladığı bilgiye göre TUSAŞ, ilk uçuşunu 18 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirecek HÜRJET için ilk siparişi aldı. Prototipleri başarıyla imâl edilen HÜRJET'lerin yer testleri yakında başlayacak. 

18 Mart 2023 tarihindeki ilk uçuş sonrası tüm testlerin tamamlanmasını müteakiben, milli jet TSK envanterine dahil olarak T-38 ve F-5 uçaklarının yerini alacak. Bu uçaklar hem F-16'lar için hazırlık eğitimlerinde hem de akrobasi amacıyla kullanılıyor. 

UÇAK GEMİSİNE DE İNECEK 

HÜRJET'in 2025'ten itibaren çeşitli görev tanımlarına ilişkin şu modellerde üretimi planlanıyor: Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi, Hafif Taarruz (Yakın Hava Desteği), Eğitimlerde Karşıt Kuvvet Görevi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız), Akrobatik Gösteri Uçağı, Uçak Gemisi Uyumlu Uçak.

Planlamalara göre General Electric üretimi F404 motorunu kullanan HÜRJET, önümüzdeki yıllarda TCG ANADOLU gemisinde de konuşlanacak. Türkiye'nin ilk 'uçak gemisi' özelliğindeki platformu olan TCG ANADOLU, Bayraktar TB3 ve insansız savaş uçağı KIZILELMA'nın yanında insanlı HÜRJET'i de taşıyacak. TUSAŞ mühendislerinin buna ilişkin çalışmaları sürdürdüğü biliniyor. 

MALEZYA'YA 18 ADET SATILABİLİR

TUSAŞ aynı zamanda HÜRJET'leri Malezya'ya satmaya hazırlanıyor. Kuala Lumpur yönetiminin açtığı 18 uçak satın alımı ihalesine giren TUSAŞ, Malezya'dan olumlu cevap bekliyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in Güneydoğu Asya ülkesine yaptığı ziyaretlerin ardından geçtiğimiz ay Malezya Kralı Sultan Abdullah ve beraberindeki heyetin TUSAŞ tesislerini ziyaret etmesi, HÜRJET'in ihraç sürecine ilişkin umutları artırmıştı. 

Temel Kotil (en solda) ve Malezya Kralı Abdullah (soldan ikinci)

Aynı zamanda turbo-prop motorlu HÜRKUŞ'un da üreticisi olan TUSAŞ, bu uçakları ihraç etme başarısı göstermişti. Afrika ülkesi Nijer'e 2 adet HÜRKUŞ'un bu yıl sonuna kadar, Çad'a ise 3 HÜRKUŞ'un 2023'ün ilk çeyreğinde teslim edilmesi bekleniyor. HÜRKUŞ uçağı Nijer ve Çad'ın ardından Libya'ya da gönderilecek. 

SAVUNMA SANAYİİNİN 2023 HAZIRLIĞI

HÜRJET, 2023 yılında faaliyete geçecek platformlardan biri olacak. İlk uçuşunu gerçekleştirecek HÜRJET'le aynı gün Milli Muharip Uçak hangardan çıkarılarak tanıtılacak ve ATAK-2 de ilk kez motor çalıştıracak. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!