banner2

Türkiye’yi uçurduğu gibi dünyayı da uçuruyor! İşte Selçuk Bayraktar'ın ilk uçuş hikayesi

Selçuk Bayraktar’ın 34 yıl önce ilk uçağa bindiği günün şahitlerinden olan ASAM Uzmanı Pilot Mehmet Seyyit Türker, tarihi günü anlattı. Türker, “Selçuk ilk uçuş yaptığı gün aramızdan çok mutlu ayrıldı. Bu yolda, havacılıktan devam edeceğini söyledi. Şu an Türkiye’yi uçurduğu gibi dünyayı da uçuruyor” ifadelerini kullandı.

Savunma 31.01.2023, 10:35 31.01.2023, 11:05
Abone ol

Türkiye'yi İnsansız Hava Araçları teknolojisinde büyük başarılara taşıyan ve tüm dünyanın övgüyle bahsettiği Selçuk Bayraktar'ın, ilk uçağa bindiği günün hikayesini o güne şahitlik eden Pilot Mehmet Seyyit Türker anlattı. Meşhur fotoğraf, 1989 yılı Mayıs ayında 1. Ordu Askeri Samandıra Havalimanı'nda uçuştan hemen sonra çektirildi.

''HAVALIKLA BULUŞTUĞU İLK GÜN''

Uçak önündeki o fotoğraf karesinin hiklayesini anlatan Avrasya Stratajik Araştırmalar Merkezi Uzmanı Pilot Mehmet Seyyit Türker, ''O fotoğraf karesi 1989 yılının Mayıs ayında çekildi. O fotoğraf karesinin çekildiği gün Selçuk Bayraktar'ın havacılık ile, havaalanı ve uçak ile ilk buluştuğu gündür. Gördüğünüz fotoğrafta ilk başta olan kişi benim. Bu fotoğraf 20-30 milyon kez sosyal medyada gösterilmiştir. Özdemir Bayraktar abi rahmetli olduğu zaman da bu fotoğraf karesi kullanılmıştır. Selçuk, o gün 8-9 yaşlarındaydı. Fotoğraf karesinin en sağ tarafındaki ise Öğretmen Pilot Ali Yüksel, halen İçişleri Bakanlığı'nda baş pilot olarak görev yapmaktadır.'' dedi.

''YURT DIŞINDA EĞİTİMLER ALDI''

''İnsansız uçaklar ile ilgili yurt dışında eğitimler aldı.'' diyen Pilot Mehmet Seyyit Türker, ''Selçuk çok akıllı ve zeki bir çocuktu, o gün ilk defa saçını okşadım. Babası ile ilgili sorular sormuştum, hepsini cevapladı. İlk defa o gün uçaklar ile tanıştı. Havacılığa ilk defa o gün adım attı diyebiliriz. Ondan sonra yıllarca model uçak uçurdu. İnsansız uçaklar ile ilgili yurt dışında eğitimler aldı. Bu konuda kendini çok geliştirdi. Hatta o dönemde kendi buluşu bile vardı. İlk olarak model helikopterler ile başladılar. Önlerinde engeller oldu, bunları 10 yılda zor aştılar'' ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE'Yİ UÇURDUĞU GİBİ DÜNYAYI DA UÇURUYOR''

Uçuş sonrası yaşananları anlatan Seyyit Türker, şu ifadeleri kullandı; ''O gün ilk defa Ali Yüksel Hoca ile uçtuğunu hatırlıyorum. Hatta o gün, havada lövyeyi tutturmuşlardır. Uçtuğumuz uçak İngiliz yapımı bir eğitim hatta akrobasi yapılabilen bir uçaktı. Selçuk Bayraktar uçuştan sonra yere çok mutlu indi. Annesi Canan abla, onu mavi elbiseler ile aramıza göndermişti. O gün aramızdan çok mutlu ayrıldı ve ‘ben bu yoldan, havacılıktan devam edeceğim' dedi. Şu an Türkiye'yi uçurduğu gibi Dünya'yı da uçuruyor. İlk uçuşun olduğu o gün hep birlikteydik, o anlara şahitlik ettim. El ile atılan minik İHA'lardan SİHA'ya, Akıncı'ya, oradan Kızılelma'ya uzanan bir hikayenin içerisindeyiz. Şimdi ise amfibik gemimizde dikey iniş kalkış yapabilen DİHA'larımız kullanılacak.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!