Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye'nin ilk SİHA gemisi TCG Anadolu için tarih belli oldu! Sadece 12 ülkede var

Türkiye'nin ilk SİHA gemisi TCG Anadolu için tarih belli oldu! Sadece 12 ülkede var

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu'nun yıl sonunda teslim edileceğini açıkladı. İlk milli uçak Mavi Vatan'ı savunacak. TCG Anadolu aynı zamanda Türkiye'nin SİHA gemisi olacak. Kızılelma, Hürkuş ve Bayraktar TB3 konuşlandırılabilecek.

Savunma

07.02.2024, 11:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda 2015 yılında başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Projesi'nde son testler gerçekleştiriliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisindeki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

İsmail Demir, 2015 yılında başlanılan projenin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, gemide yerlilik oranının yüzde 70 civarında olduğunu söyledi.

SİHA ve dron sürüsüyle adalar kuşatması: Yunan basını 'Türkler de Çin ordusu gibi yapacak' diyor SİHA ve dron sürüsüyle adalar kuşatması: Yunan basını 'Türkler de... Haberi Görüntüle

SADECE 12 ÜLKEDE VAR

Çok geniş bir alt yükleyici zinciriyle çalışıldığını dile getiren Demir, "131 tane alt yüklenici var. Bu, ülkemizin en büyük savaş gemisi olacak ve dünyada bu ölçekte gemiye sahip sadece 12 ülke var. Donanmamız bu gemiyle gücüne güç katacak." dedi.

Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının odak noktası Paraşütlü KIZILELMA bu kez troleyle havalandı: 6. nesil savaş planının... Haberi Görüntüle

''SİHA GEMİSİNE DÖNÜŞTÜRME ÇABALARI BAŞLADI''

İsmail Demir, bu geminin, donanmanın gücüne güç katarken NATO ittifakının da bir parçası olacağını ve onun da gücüne güç katacağını bildirirken şu ifadeleri kullandı; "İleriki aşamada TCG Anadolu gemimizi üzerine iniş kalkış yapacak SİHA'larla birlikte dünyada ilk kez bir 'SİHA gemisine' dönüştürme çalışmalarımız da bir taraftan Baykar firması ile devam ediyor. Bu gemi Bayraktar TB3 SİHA'ların geliştirilmesine devam ediliyor. İleriki aşamada sadece mevcut SİHA'ların değil Kızılelma ve Hürkuş uçaklarımızın da bu ve bu tür gemilere iniş kalkış yapma kabiliyetleri olması konusunda da tasarım aşamasında çalışmalar yapılıyor. Yani gemimiz hizmete girdikten sonra üzerine konacak helikopterler haricindeki hava platformları için, yani TB3, Kızılelma veya Hürjet için adaptasyon ve entegrasyon çalışmaları hizmete girdikten sonra devam edecek." şeklinde konuştu.

Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek mi? Koskoca Rusya bu silaha muhtaç kaldı: Vogan-9SP cephedeki katliamı önleyecek... Haberi Görüntüle

''BARIŞ VE AFET ZAMANLARINDA DA GÖREV YAPACAK''

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, geminin denizlerde asgari bir tabur kuvveti kendi lojistik desteğiyle kriz bölgesine intikal ettirebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu: "Tabii bugün gemimizin çeşitli fonksiyonları var. Aslında barış zamanında bir hastane görevi, insani yardım verme ve aktarma görevi görebilecek. Afet bölgelerinde yardım hizmeti görebilecek. Çok geniş bir hastane ve tıbbi cihaz teşkilatı var içeride. Yine bu gemimizi, malumunuz Mayıs 2019'da denize indirdik ve haziranda da deniz kabul testlerine başlandı. İnşallah bu yıl sonunda kabulünün yapılmasını bekliyoruz."

F-16, Eurofighter, gemi ve uçak motoru ile türbin pazarlığı aynı anda yürüyor: Amerikan-Alman ortak yaptırımı F-16, Eurofighter, gemi ve uçak motoru ile türbin pazarlığı aynı... Haberi Görüntüle

GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Geminin uzunluğunun 231 metre, genişliğinin ise 32 metre olduğunu kaydeden Demir, şu bilgileri verdi: "Geminin tam yük deplasmanı en fazla 27 bin 436 ton olacak. Gemi tam yük deplasmanında en az 20,5 knot azami sürate ve 16 knot ekonomik sürate sahip olacak. Gemi ekonomik sürati ile tam yükte en az 9 bin deniz mili seyir siasına sahip olacak. Üzerinde bir güç aktarma sistemi ve hava platformu olacak. Helikopterler ve hava araçları iniş kalkış yapabilecek. Gemimizin içinde demin de gördüğünüz gibi bir havuzumuz var. Orada da çıkarma gemilerimiz çeşitli zırhlı araçlarımızı, tanklarımıza ve personelimizi karaya intikal ettirebilecekler."

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

94 ARAÇ TAŞIYABİLECEK 10 HELİKOPTER KONUŞLANABİLECEK

Öte yandan verilen bilgiye göre, geminin içindeki su alabilen havuza; her biri 1 adet tank taşıyan 4 adet LCM gemisi (mekanize çıkarma gemisi) girebilecek.

* Araç güvertelerinde; 13 adet tank, 27 adet zırhlı amfibi hücum aracı-ZAHA, 6 adet zırhlı personel taşıyıcı-ZPT, 33 adet muhtelif araç, 15 adet römork olmak üzere toplamda 94 adet araç taşıyabilecek.

* Uçuş güvertesinde toplam 10 helikopter veya 50 adet SİHA konuşlandırılabilecek, konfigürasyona göre bu sayı 100'e kadar çıkabilecek.

* Gemi, 1.223 personel taşıma kapasitesine sahip olacak. Gemide, tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 adet ameliyathane olacak.

İŞTE TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SAVAŞ GEMİSİNDEN OBJEKTİFLERE YANSIYAN DİĞER KARELER...Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading