banner2

Türkiye’de bir ilk! Denizaltılar için yerli ve milli imkanlarla “Section 50” üretildi

Dünya çok az ülkenin üretimini yaptığı denizaltı torpido kovanlarının bulunduğu bölüm (Section 50), ilk defa Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla üretildi.

Savunma 14.09.2021, 16:26
Abone ol
Türkiye’de bir ilk! Denizaltılar için yerli ve milli imkanlarla “Section 50” üretildi

Dünya üzerinde nadir ülkeler tarafından üretimi yapılabilen denizaltı torpido kovanlarının bulunduğu bölüm (Section 50), Türkiye'de ilk kez yerli ve milli imkanlarla üretildi.

BİR AŞAMASI DAHA TAMAMLANDI

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) açıklamasına göre, dünyadaki sayılı en aktif donanmalardan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) başlatılan projeyle ciddi bir aşama daha tamamlanmış oldu. Söz konusu projenin adı 'Yeni Tip Denizaltı Projesi’ (YTDP).

Section 50'nin üretimi yerli ve milli imkanlarla, ilk defa Türkiye’de, STM mühendisliği ve koordinasyonunda, Gürdesan Tersanesi’nde gerçekleştirildi. Tamamen milli imkanlarla üretimi yapılıp, teslim edilen ilk Section 50, YTDP’nin 3. denizaltısı TCG MURATREİS’e entegre edilecek.

8 ADET GÜDÜMLÜ MERMİ KABİLİYETİ

Üretilen Section 50, Reis Sınıfı Denizaltıların 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılmasını sağlıyor. Söz konusu proje çerçevesinde 2022 yılı ve sonrasında, 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın teslimatı başlatılmış olacak.

STM'nin uzman kadrosu tarafından inşa planlarının yapılması, montajlarının kontrol edilerek, teslime hazır hale getirilmesi ve teslim aşamalarının takibi yapılan Section 50’nin dışında STM, YTDP’de; tasarım, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerini yürütüyor. Gemi inşasında kullanılacak malzeme, cihaz/sistemlerin yerlileştirme çalışmasına katkı sunan STM, projede varolan yerli katkıyı artırmak, denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarını ve bazı GRP ünitelerini de (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurt içinde üretiyor.

Türk donanması için üretilen MİLGEM Ada Sınıfı Korvetlerin ana alt yükleniciliğini üstlenen STM, bu yıl denize indirilen Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL’un (F-515) ana yükleniciliğini başarıyla yürütürken, Ukrayna Donanması için Korvet İnşasını da başarıyla sürdürüyor. AY Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunu tamamlayan STM, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarıömür Modernizasyonu’nda kritik görevler üstleniyor. Askeri denizcilikteki mühendislik alanındaki kabiliyetlerini, kardeş ve dost ülkelere de taşıyan STM, Pakistan Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunda birinci denizaltıyı teslim ederken, diğer iki geminin modernizasyonu için de çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!