Yandex Metrica

'Türkiye yeni denizaltılarıyla bölgede üstünlüğü ele geçirecek'

'Türkiye yeni denizaltılarıyla bölgede üstünlüğü ele geçirecek'

Gölcük'te inşa edilmekte olan 6 adet son teknoloji denizaltı, İngiliz Economist dergisinin radarında. Dergi, 'hayalet' denizaltıların Ege ve Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştireceğini yazdı.

Savunma

16.05.2024, 10:52

İngiliz The Economist dergisi, Gölcük Tersanesi'nde inşa edilmekte olan 'Reis' sınıfı denizaltılarla Ege'de üstünlüğün Türkiye'ye geçtiğini yazdı. 

Piri Reis denizaltısının mart ayında Gölcük Tersanesi'nde suya indirildiğini hatırlatan dergi, bu gelişmeyi "Türkiye donanması için bir zafer ve Yunanistan için bir baş ağrısı" ifadeleriyle yorumladı.

Havadan bağımsız tahrik sistemli (AIP) Piri Reis denizaltısı, Türkiye'nin Reis Sınıfı denizaltılar projesinin ilk ürünü.

Ağır torpidolar ile deniz ve kara hedeflerine karşı güdümlü füze atma kabiliyetine sahip bu denizaltı için Economist'e konuşan Kiel Güvenlik Politikası Enstitüsü'nden Johannes Peters, denizaltının sessiz seyir özelliğine övgülerde bulundu.

Peters, "Klasik dizel elektrik denizaltılar 2-3 gün suyun altında kalabilirken bu AIP denizaltı için bu süre 3 hafta" diye konuştu. 

Piri Reis'in "Reaktörleri kapatılamayan daha gürültülü nükleer enerjili denizaltılara kıyasla neredeyse 'sıfır gürültü emisyonu' ile çalıştığını" da ifade eden Peters, "Bu Yunan-Türk geriliminin yaşandığı sığ sular için mükemmeldir" dedi.

Santim santim analiz ettiler: Kardeş ülkenin savaş uçakları nükleer füze taşıyor Santim santim analiz ettiler: Kardeş ülkenin savaş uçakları nükleer füze... Haberi Görüntüle

DENİZ DENGESİNİ DEĞİŞTİRECEK

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi'nde yaşanan gerilime vurgu yapılan haberde, Yunanistan'ın Fransız savaş uçakları satın aldığını ve savunma harcamalarını ikiye katlayarak 5,5 milyar Euro'ya çıkardığı belirtildi. Ancak dergi, bu miktarın hâlâ Türkiye'nin harcamalarından çok daha az olduğunu da ekledi.

Economist, Türkiye'nin 6 adet son teknoloji denizaltısının NATO için de bir artı değer olduğunu aktardı.

Dergiye konuşan uzmanlardan King's College London'dan Emmanuel Karagiannis Türk denizaltıların "Yunanistan ile Türkiye arasındaki deniz dengesini yeniden şekillendireceğini" söyledi.

Denizaltıların, "Yunanistan'ın Kıbrıs, Mısır ve İsrail'e ulaşmak için inşa etmeyi planladığı denizaltı kablolarını gözetlemek de dahil; tartışmalı sularda istihbarat toplamak için kullanabileceğini" yazan dergi, haberinde Karagiannis'in şu değerlendirmelerine yer verdi:

"Denizaltılar orta menzilli gemisavar füzeleriyle de silahlandırılabilir. Bununla Yunan gemiler büyük ölçüde etkisiz hale getirilebilir. Ama bu Türkiye'nin yerli silahlarını Alman tasarımına ne kadar iyi entegre edebileceğine bağlı."

Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Haberi Görüntüle

ATİNA, ALMAN DESTEĞİNDEN RAHATSIZ

Yunanistan'ın Almanya'dan satışları durdurmasını ve denizaltıları başka bir ülkeye satması istediğini belirten Economist, haberinde "Yunanistan, Türkiye'nin Rusya'dan savunma sistemi satın almasının ardından ABD'nin F-35 satışını yasaklamasını işaret ediyor" diye yazdı.

Haberde ismini vermeyen bir Yunan yetkilinin "Biz denizaltıları Türkiye'ye satmayın demiyoruz. Biz, 'şu anda bu Türkiye'ye satmayın' diyoruz" sözlerine de yer verildi. Ancak dergi, "Yunanistan'ın çağrılarının ise nafile kaldığını" belirtti.

Economist, Almanya'nın, bazı AB ülkelerinin Türkiye'ye yönelik silah ihracatını sınırlandırmasına karşı direndiğini aktardığı haberinde şu ifadelere yer verdi:

"Almanya'nın denizaltı anlaşmasını bozmaya yönelik ortaya koydu direniş şaşırtıcı değil. Almanya'nın son on yılda 14 milyar dolarlık toplam silah ihracatına kıyasla, denizaltı anlaşmalarının 3.5 milyar dolar değerinde olduğu düşünülüyor.

Ülke, özellikle 1960'lardan bu yana 120'den fazla denizaltıyı 17 donanmaya satarak dünya denizaltı pazarına yön veriyor. Son müşterisi de 2030'larda Fransız denizaltılarını alana kadar boşluğu doldurmak isteyen Avustralya.

Ancak maddiyat hikayenin tamamı değil. Türkiye'nin AB ile ilişkisi ve NATO'daki yeri, her iki organizasyon için de bölücü meseleler. Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs, saldırgan ve yayılmacı davranışa sahip olarak görmelerinden dolayı Türkiye'yi püskürtmeye hevesli. Buna karşın Almanya-İtalya, Polonya ve İspanya gibi ülkeler ise ilişkinin hırçın bir şekilde çökmesini engellemek istiyor."

Almanya'nın Türkiye ile ilişkisinin çok boyutlu olduğuna işaret eden dergi, bu ülkede 3 milyonu aşkın Türk gurbetçinin yaşadığını hatırlattı. 

Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Böylesi görülmedi: Rüzgar türbini görünümlü ilk SİHA İtalya'da ele geçirildi Haberi Görüntüle

6 ADET DENİZALTI YAPILIYOR

Reis sınıfı 6 adet denizaltının bu yıl sonundan başlamak üzere her yıl bir tanesi tamamlanarak Deniz Kuvvetleri envanterine teslim edilecek. Alman tasarımı Tip-214 sınıfı denizaltıların Türk mühedislerce modifiye edilmiş hali olan Reis denizaltılar, Alman-Türk işbirliğiyle Gölcük Tersanesi'nde inşa ediliyor. 

Sözkonusu denizaltı grubunun ilki olan Piri Reis, 40 personel kapasiteli ve ve 68,5 metre uzunluğa sahip. Piri Reis'in ardından envantere alınacak gemilerin isimleri ise şöyle: Hızır Reis, Murat Reis, Aydın Reis, Seydiali Reis, Selman Reis. 

Savaş uçakları için son imza da atıldı: 24 adet F-16 birkaç güne yola çıkabilir Savaş uçakları için son imza da atıldı: 24 adet F-16... Haberi Görüntüle

SONRAKİ SAFHA MİLLİ DENİZALTI

Süreç tamamlandığında Türkiye'nin 2021 itibariyle 12 olan denizaltı sayısı 18'e yükselecek. Bu arada Reis projesinde elde edilen tecrübelerle yeni denizaltı yapımları devam edecek. Tıpkı Milli Gemi (MİLGEM) projesinde olduğu gibi denizaltı konusunda da Türkiye, MİLDEN projesi yürütüyor. Milli denizaltının ön tasarımını yapacak MİLDEN Tasarım Proje Ofisi, geçtiğimiz yıl ağustos ayında faaliyete başladı. Bu ofisin 2023 yılına kadar milli denizaltı konsept ve detay tasarımlarını tamamlaması bekleniyor. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading