banner2

Türkiye'den Ukrayna'ya savaş gemisi! Görüntüsü ilk kez paylaşıldı

Türkiye'nin Ukrayna donanması için yapmakta olduğu ADA sınıfı korvet yakında denize indirilecek. MİLGEM'in güncel durumunu gösteren fotoğraf ilk kez paylaşıldı.

Savunma 18.09.2022, 23:56
Abone ol
Türkiye'den Ukrayna'ya savaş gemisi! Görüntüsü ilk kez paylaşıldı

STM firması ana yükleniciliğinde Ukrayna için yapılmakta olan MİLGEM korvetinin inşası sürüyor. RMK Deniz Tersanesi'nde yapımı devam eden MİLGEM'den ilk görüntüler Türkiye Denizcilik Federasyonu (TURDEF) tarafından paylaşıldı. 

Ukrayna için üretilen MİLGEM serisinin ilki olan Hetman İvan Mazepa (F-211) korvetinin iskelet ve gövdesinin büyük ölçüde tamamlandığı görülürken, geminin yakında donatım faaliyetleri için denize indirileceği belirtiliyor. 

2020 yılı sonlarında Türkiye ile Ukrayna arasında varılan anlaşma sonrası bu ülke için ilk MİLGEM'in yapımına 7 Eylül 2021 tarihinde törenle başlanmıştı. Türkiye'den 4 adet MİLGEM isteyen Kiev, gemi gövdelerinin Türk tersanelerinde tamamlanmasını ve donatım faaliyetinin ise Nikolayev'deki Ocean Tersanesi'nde gerçekleşmesini istiyordu. Ancak 24 Şubat'ta başlayan Rus işgali planları tersine çevirdi. 

MİLGEM korvetinin tüm işlemlerinin Türk tersanelerinde tamamlanması ve Ukrayna'ya her şeyi hazır vaziyette teslim edilmesi bekleniyor. Kiev yetkilileri geminin donanmaya katılacağı tarih olarak 2024 başına işaret etmişti. Yapım çalışmalarının süratlenmesi halinde korvetin 2023 yılı sonuna yetiştirilebileceği belirtiliyor. 

GEMİDE BU SİSTEMLER BULUNACAK

Gemide Ukraynalı yetkililerin talebi doğrultusunda savaş yönetim sistemi olarak HAVELSAN'ın ADVENT'i, İtalyan 76 mm'lik OTO Melara Super Rapid Deniz Baş Topu, ASELSAN STAMP Stabilize Silah Sistemi, MU90 Torpido, ASELSAN üretimi arama radarı ve VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi kullanılacak. 

Gemisavar füzesi konusunda net bir karar verilmezken Ukrayna yapımı NEPTÜN, Türkiye'nin ATMACA ve ABD'nin HARPOON füzeleri arasında bir seçim yapılacak. 

PAKİSTAN'A DA İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Türkiye, ADA sınıfı korvetlerden 4 adet inşa ederek (Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada) kendi tasarladığı savaş gemilerini envanterine sokmuştu. 99 metre uzunluğundaki ADA sınıfı korvetlerin ardından 113 metrelik İSTİF sınıfı fırkateynlerin yapımına geçildi. Bu serinin ilk ürünü olacak İSTANBUL fırkateyninin yapımı sürüyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, İSTİF sınıfı fırkateynlerin 3 tanesini ve aynı zamanda TF2000 projesi kapsamında hava savunma muhriplerini imâl ettirmek için yakında ihaleye çıkacak. 

ADA sınıfı MİLGEM korvetleri Ukrayna'dan önce Pakistan'a da ihraç edilmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!