Yandex Metrica

Türk SİDA'sı Amerikan-İngiliz araçlarına fark attı: Rakipleri limanda beklerken...

Portekiz'deki NATO tatbikatı, ASELSAN-Sefine ortaklığında yapılan Türk SİDA'sı MARLIN'in şovuna sahne oldu. Amerikan ve İngiliz SİDA'ları okyanusun dalgalı sularında seyre bile çıkamazken MARLIN tüm görevlerini başarıyla yaparak limana döndü.

Savunma

14.05.2024, 11:43

Portekiz'deki Troia Yarımadası'nda düzenlenen REPMUS 2022 Tatbikatı, ASELSAN ile Sefine Tersanesi'nin ortaklaşa geliştirdiği insansız deniz aracı MARLIN'in şovuna sahne oldu. MARLIN, Amerikan ve İngiliz rakipleri limanda beklerken elverişli olmayan bir deniz ortamında seyre çıkarak tüm görevlerini başarıyla yerine getirdi. NATO tatbikatına katılan tüm ülkeler Türkiye'nin SİDA teknolojisinde elde ettiği seviyeyi gözleriyle gördü. 

İnsansız deniz sistemlerinin boy gösterdiği REPMUS 2022 Tatbikatı'nın ilk bölümünde 100'e yakın insansız uçan, yüzen ve dalan araç görev aldı. 16 NATO ülkesinden, 18'den fazla gemi ve 48 insansız unsurun katıldığı, 25-30 Eylül tarihleri arasındaki Dynamic Messenger 2022 isimli tatbikatın ikinci bölümünde ise insanlı ve insansız unsurlar denizde harp türlerini deniyor.

Tatbikata Türkiye'den katılım sağlayan MARLIN SİDA, ülkemizi NATO'da temsil eden ilk insansız su üstü aracı oldu. İsmini açık denizlerde çok süratli ilerleyebilen bir balık türünden alan MARLIN, üstün teknolojisi ve taşıyabildiği faydalı yüklerle benzerlerinden ayrışıyor. MARLIN ayrıca, dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracı olarak da öne çıkıyor.

F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi gizliyor? F-35 gaz kaçırınca pilot kokpitten aşağı atladı: Amerikan ordusu neyi... Haberi Görüntüle

OKYANUS ŞARTLARINDA ÇOKLU GÖREV 

Sefine Tersanesi Stratejik ve İnsansız Sistemler Yöneticisi Mustafa Lutfi Civelek, NATO tatbikatı sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Civelek, MARLIN'in Portekiz'de gerçekleştirilen tatbikatla ilk kez okyanusta seyir yapma tecrübesi edindiğini belirterek, "Yeni inşa edilmiş bir platform olarak, önemli testleri Türkiye'de tamamladıktan sonra ilk defa okyanusta, ağır deniz şartlarında ve yine ilk defa bir NATO tatbikatının parçası olarak görev yapıyoruz" dedi. 

MARLIN'in su üstü-su altı harbi ve özellikle elektronik harp görevlerinde birden çok görev tipini yerine getirebilen tek platform olarak dikkati çektiğini aktaran Civelek, şunları kaydetti:

"Bu görevleri yaparken ağır deniz şartlarında bulunmanın getirdiği zorlukları da tecrübe ediyor ve çok önemli bir stabilite başarısıyla ilerliyoruz. Başkalarının insansız araçlarıyla denize çıkamadığı bir gün, denizde olup görevimizi yapıp geri gelmenin onurunu yaşıyoruz.

Diğer yandan farklı ülkelerin gözlemcilerinin, yetenek planlayıcılarının dikkatini çekmiş bir platform olarak, MARLIN'e üst düzey gözlemcilerin olduğu törenlerde özel görevler verildi ve MARLIN bunları başarıyla gerçekleştirdi. Bunun akabinde önemli bir NATO ülkesinin üst düzey bir yetkilisi, platforma gelerek, MARLIN hakkında genel bilgiler aldıktan sonra önümüzdeki dönemde resmi ilişkilerde bulunmayı ve iş birliği yapmak istediğini ifade etti."

Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim hattı kurulabilir Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim... Haberi Görüntüle

DÜNYADA TEK OLDUĞUNU KANITLADI 

Civelek, tatbikatta, üst karargahlarla, komuta kontrol sistemleriyle, denizde, havada, su altında bulunan unsurlarla birlikte çalışabilirlik konularında kendilerine verilen görevleri yerine getirirken öğrendikleriyle MARLIN'in gelişimine önemli katkılar sağladıklarını belirterek, "Tatbikatta 3 ülke bu nitelikte görevler yapabiliyor, ABD, İngiltere ve Türkiye. Bunun dışında, uçan, yüzen, dalan unsurlarla birlikte çalışabilen, komuta karargahlarıyla görev ilişkisi kurabilen insansız araçlar düzeninde başka bir platform yok. Bu özelliğimiz de çok dikkati çekti" değerlendirmesinde bulundu.

MARLIN'in su üstü ve su altı harbi temel yetenek alanları içerisinde keşif, gözetleme, bilgi toplama, bunları üst karargahlara yayınlama gibi ana görevleri yerine getirebildiğine değinen Civelek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunları yaparken üzerinde bulunan temel ve otonom seyir sefer yeteneklerinin dışında görev otonomisine yönelik de hazırlık ve çalışmalar yapıyor. MARLIN, su üstü harbine yönelik olarak orta menzilli Kuzgun isimli güdümlü mühimmatı önümüzdeki dönemde kullanabilen bir platform olacak. MARLIN'in elektronik harp tespit ve taarruz yetenekleri bulunuyor. Standartların çok üzerinde haberleşme yeteneklerine de sahip. Su üstünde ve su altında haberleşme imkanlarını kendi içerisinde barındırıyor. Su altı harbine yönelik de tespit ettiği denizaltı hedeflerine karşı hafif torpidolarla angaje olabilme yetenekleri var. Bu zenginlikte bir platformla, bu tatbikat süresince ve daha önceki hazırlık dönemlerinde karşılaşmadığımızı gururla söyleyebilirim."

Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN silahını kullanıyor Türkiye'nin Ukrayna için inşa ettiği savaş gemisi heyecan yarattı: ASELSAN... Haberi Görüntüle

DENİZ KUVVETLERİ ENVANTERİNE GİRİYOR 

Mustafa Lutfi Civelek, MARLIN'in iki seviyeli bir komuta kontrol sistemi olduğunu belirterek, "Sürekli bir çevirim içerisinde haberleşme ağlarından istifadeyle, taktik komuta kontrol sistemi ve operasyonel komuta kontrol sistemi olacak şekilde bir zincir akışı içinde görev akışları ve bilgi sağlama faaliyetleri sürdürülüyor" dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde ASELSAN ve Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirilen MARLIN'i öncelikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullanacağını vurgulayan Civelek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mızın kullanımı sırasında onlardan edineceğimiz geri beslemelerle ve onlarla görev yaparken ekleyeceğimiz yeteneklerle birlikte platform olgunlaşacak. MARLIN, ülkemizin Mavi Vatan'daki savunmasında çok önemli görevler alacak nitelikte bir platform olacak. Geliştirdiğimiz yeteneklerin dünya çapında ilgi göreceğini ve özellikle ihracata önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Sürdürülebilir yetenekler geliştirilmesi için dengeli bir şekilde ülkemiz için yaptığımız çalışmaların uygun görülen bölümlerinin yurt dışına ihraç edilmesiyle de önemli faydalar sağlayacağımızı, bu yeteneklerimizi SİHA'larda olduğu gibi insansız su üstü deniz araçlarında da yerine getireceğimizi, hatta bir ileriye taşıyarak havada İHA'lar, denizde insansız su üstü araçları birlikte görev yaparak çok daha etkin görev ve sonuçlar alabileceğimize yürekten inanıyorum."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading