Türk Savunma Sanayisindeki hızlı yükseliş: 750 proje yolda! Hedef 'tam bağımsızlık'

Türk savunma sanayisinin son yıllardaki gelişimi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde artarak devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 750 proje üzerine çalıştıklarını ve hedeflerinin Türkiye'yi ilk 10 ülke arasına sokmak olduğunu belirtti.

Savunma 07.11.2021, 18:21 07.11.2021, 18:57
Abone ol
Türk Savunma Sanayisindeki hızlı yükseliş: 750 proje yolda! Hedef 'tam bağımsızlık'

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Başkanlığın 36'ıncı kuruluş yıl dönümünde önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başkanlığın, aslında kökü tarih öncesine kadar dayanan harp endüstrisini hatırlatarak, başkanlığın yaşadığı iç ve dış birçok engelden sonra Cumhuriyet döneminde bir devlet kurumu olarak yeniden vücut bulmuş hali olduğuna dikkat çekti.

'DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ'

2002'de sadece 62 savunma projesi yürütürken, bugün yaklaşık 750 proje üzerinde çalıştıklarını belirten Demir, bunların yaklaşık yarısını son 5 yılda başlattıklarını ve proje hacimlerinin 5,5 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıkarmış bulunduklarını söyledi.

2023 vizyonu çerçevesinde, Türkiye'nin dünyada savunma sanayi alanında en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefine her geçen gün yaklaşıldığını belirten Demir, "Savunma sanayimiz son yıllardaki atılımıyla platform ve silah sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesinde belli bir seviyeye geldi. Bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz, bazı alanlarda da rekabetçi ürünler geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin, savunma sanayisinde tam bağımsızlık olduğunu dile getiren Demir, "Yani kritik ve stratejik ne teknoloji varsa, onu kazanmamız gerekiyor. Bu süreçte de iyi bir yürüyüşümüz olduğunu söyleyebiliriz ancak koşmamız gerektiğinin de farkındayız" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!