banner2

TSK'nın yeni "GÖZDE"si envantere girdi! Savunma sanayinin gücüne güç katacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde savunma sanayinde atılan adımlar meyvesini birer birer vermeye başladı. Savunma sanayindeki son güzel gelişme ASELSAN'ın geliştirildiği GÖZDE'de yaşandı. TSK'nın envanterine ilk teslimatı gerçekleştirilen GÖZDE savunma sanayinin gücüne güç katacak.

Savunma 15.09.2023, 17:52 15.09.2023, 18:29
Abone ol
TSK'nın yeni "GÖZDE"si envantere girdi! Savunma sanayinin gücüne güç katacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN bünyesinde ve TÜBİTAK-SAGE işbirliği ile geliştirilen GÖZDE Güdüm Kitinin ilk teslimatı gerçekleştirildi. F-16 savaş uçakları için tasarlanan GÖZDE’nin Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’na entegrasyon çalışmaları başarıyla sürdürülmektedir. Görev yaptığı coğrafyalarda her daim sivillerin zarar görmemesini önceliği olarak belirleyen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassas vuruş kabiliyeti, GÖZDE Güdüm Kiti ile daha üst seviyeye çıkarılmış oldu.

"HASSAS VURUŞ KABİLİYETİNE SAHİP"

Görev yaptığı coğrafyalarda her daim sivillerin zarar görmemesini önceliği olarak belirleyen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hassas vuruş kabiliyeti, GÖZDE Güdüm Kiti ile daha üst seviyeye çıkarılmış oldu. Harp başlığı olarak Mk-82 bombasını kullanan GÖZDE Güdüm Kiti, GPS/INS navigasyon sistemleri ve lazer arayıcı başlık ile 3 metreden hassas vuruş kabiliyetine sahip. Yüksek hızla seyir halindeki hareketli hedefleri de vurabilen GÖZDE, ayarlanabilir yükseklikte infilak edebiliyor.

"TÜRKİYE SON 8 YILLIK DÖNEMDE..."

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk savunma sanayii sektörü, ihtiyaç duyulan her türlü mühimmatın geliştirilmesi yönünde çalışmalarına devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren mühimmatların, özellikle ‘Combat Proven’ statüsüne ulaştıktan sonra ihracat arenasında da boy gösterdiği gözlemleniyor. Türkiye son 8 yıllık dönemde, özellikle SİHA ihracatlarının da etkisiyle 40’tan fazla ülkeye mühimmat ihracat etme başarısı gösterdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!