TSK'da Bayraktar TB2 sayısı 200'ü aştı! Kara Kuvvetleri'ne 6 tane daha teslim ediliyor

Dünyanın en çok tercih edilen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, Türk ordusuna güç vermeye devam ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 6 adet TB2 daha katılıyor.

Savunma 24.06.2022, 15:08

Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 6 adet Bayraktar TB2 SİHA'nın dahil edileceğini duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesabındaki paylaşımda TB2'lerin muayene ve kabul işlemlerinin tamamlandığı belirtilerek teslimatın temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşmesinin beklendiği kaydedildi. 

TB2 alımına ilişkin MSB'nin paylaşımı şöyle oldu: "Kara Kuvvetlerimizin havadan istihbarat, gözetleme ve keşif ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla tedarik faaliyetleri yürütülen 6 adet Bayraktar TB2'nin muayene ve kabul işlemleri tamamlandı. Sözkonusu SİHA'ların temmuz ayının ilk haftasında envantere alınması planlanmaktadır."

BAYRAKTAR KAÇ ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ?

6 SİHA'lık filonun envantere alınması haberiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kaç adet Bayraktar TB2 olduğu soruları yeniden dolaşıma girdi. Adeta talep patlaması yaşanan Bayraktar TB2 konusunda Baykar firması, yılda 200 adet SİHA üretecek kapasiteye ulaştıklarını duyurmuştu. 

Bayraktar TB2'leri aktif olarak kullanan ya da satın almak için sözleşme imzalayan ülke sayısı Türkiye haricinde 22'ye yükseldi. 

ENVANTERDE KAÇ ADET BAYRAKTAR VAR?

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ilk olarak 2014 yılında dahil olan TB2'lerin şimdiye dek yaklaşık 350 adet üretildiği sanılıyor. Gelirinin büyük bir kısmını ihracattan elde eden Baykar şirketinin şimdiye dek yurtdışına 100'ün üzerinde SİHA sattığı iddia ediliyor. 

Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın envanterindeki toplam Bayraktar TB2 sayısının 200'ün üzerinde olduğu görülüyor.

Sadece TSK envanterinde bulunan TB2'lerin de 200'den az olmadığı sanılıyor. Envanterde kaç SİHA olduğu konusunda ne Baykar ne de ilgili kurumlardan bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle açık kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda ancak tahmin yürütülebiliyor. 

GÖREV SÜRESİ 400 BİN SAATİ AŞTI

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı, keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi (MALE) sınıfına giriyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip durumda. 

Şimdiye dek 400 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma, Emniyet Müdürlüğü ve MİT bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak hizmet veriyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma (27 Saat 3 Dakika ) süresi ve irtifa (25 bin 30 feet) rekorunu kırmıştı. Bu rekor daha sonra AKINCI tarafından geçildi (45 bin feet). 

ROKETSAN üretimi MAM-L, MAM-C ve TÜBİTAK SAGE'nin BOZOK füzelerini kullanan Bayraktar TB2, şimdiye dek Libya, Karabağ, Suriye ve Ukrayna cephelerinde adeta destan yazdı. 

BAYRAKTAR TB2 GENEL ÖZELLİKLERİ 

 • 18 bin feet Operasyonel İrtifa
 • 27 Saat Maksimum Havada Kalış Süresi
 • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
 • Yer Sistemlerine Bağımlı Olmaksızın Tam Otomatik İniş ve Kalkış Özelliği
 • GPS Bağımlılığı Olmaksızın Dahili Sensör Füzyonu İle Seyrüsefer Özelliği
 • 25 bin feet Maksimum İrtifa
 • Tam Otomatik Seyir ve Rota Takibi Özelliği
 • Dahili Sensör Füzyonu Destekli Hassas Otomatik Kalkış ve İniş Özelliği
 • Tam Otomatik Taksi ve Park Özelliği
 • Yarı Otonom Uçuş Modları Desteği
 • Hata Toleranslı ve 3 Yedekli Sensör Füzyonu Uygulaması
 • Çapraz Yedekli YKİ Sistemi
 • Özgün Yedekli Servo Aktüatör Birimleri
 • Özgün Yedekli Lityum Tabanlı Batarya Birimleri

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!