banner2

TS1400 motoruyla 'özgürlüğün' sesini dinleyin! GÖKBEY'in dişli kutusu bile tamam

Savunma sanayiinde mühendisler, en kritik teknolojilere yerli imkanlarla ulaşarak Türkiye'yi özgürleştiriyor. TEI, GÖKBEY helikopterine güç verecek TS1400 motorunu hazır ederken Alp Havacılık ise yapımı oldukça karmaşık dişli kutusunu üretmeyi başardı.

Savunma 28.04.2022, 19:08
Abone ol
TS1400 motoruyla 'özgürlüğün' sesini dinleyin! GÖKBEY'in dişli kutusu bile tamam

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde kritik bir yere sahip olan motor teknolojisi, her geçen gün yeni bir sevindirici haberle karşımıza çıkıyor. Yerli ve milli imkanlarla üretilmiş ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, 2023 yılında yerli motoruna kavuşacak. 

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, "Hedefimiz 2023 yıl içinde TEI-TS1400 motorunun bütün testleri başarıyla geçerek, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden insanlı uçuş sertifikasını almasıdır. Daha sonra da insanlı uçuş testleri yapılacak. 2023 yılı bitmeden milli helikopterimizde insanlı uçuşu başarmayı hedefliyoruz" dedi.

GÖKBEY'e güç verecek TS1400 motorunun Türk mühendis ve teknisyenlerinin ürünü olduğunu kaydeden Akşit, şöyle konuştu: 

"Gelecek günlerde daha yüksek, daha zorlu güç değerlerinde testler gerçekleştireceğiz. Testlerin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün insanlı uçuşlar için iznini bekleyeceğiz. O aşamaya gelindiğinde insanlı test uçuşu GÖKBEY'de başlayacak. Motorumuz şu anda helikopterimizi kaldıracak maksimum sürekli gücü üretiyor." 

ALP HAVACILIK DİŞLİ KUTUSU İMÂL ETTİ

"GÖKBEY'in dişli kutusunu Eskişehir'de kurulu bulunan Alp Havacılık yaptı. Bu firmamız dişli kutularının üretilmesi konusunda çok tecrübeli. Milli helikopterimiz GÖKBEY'in motor projesi bize gelince, motorun en kritik alt sistemi olan dişli kutusu için Alp Havacılık'ın kapısını çalmıştık. Bizim mühendislik desteğimizle, onlar da bir tasarım ve mühendislik ekibi kurdular. Dişli kutusunu Türkiye'de tamamen özgün ve yerli olarak geliştirdik." 

İLK DENEMEDE BAŞARMAK ÇOK ÖNEMLİ 

"Alp Havacılık dişli kutusunu uluslararası kalite standartlarında üretebiliyor. İlk milli dişli kutusuyla ilk milli helikopter motorumuzu maksimum sürekli güç devrine ulaştırdık. İlk kez üretilen dişli kutusuyla bunu ilk denemede başarmak çok önemli. TEI-TS1400 motorunda yerlileştirilmiş aksesuarlarla 23 bin devir/dakika maksimum çıkış devrine ve maksimum sürekli güç olan 1400 beygirin üzerine çıktık."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!