banner2

Trafik kazasında hayatını kaybeden TUSAŞ yetkilisi ANKA SİHA belgeselinde ortaya çıktı!

2021 Kasım'ında trafik kazası sonucu hayatını kaybeden dönemin TUSAŞ Kurumsal Pazarlama Müdürü Serdar Demir'in verdiği röportaj, ANKA SİHA belgeselinde ortaya çıktı.

Savunma 31.05.2023, 15:34 31.05.2023, 16:03
Abone ol

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ilk insansız hava aracı (İHA) ihracatını hazırladığı belgeselle anlattı. Yerli ve milli imkanlarla geliştirildikten sonra ilk olarak Tunus'a ihraç edilen ANKA SİHA'nın hikayesi TUSAŞ imzalı belgeselde yer buldu. Görüntülerde Kasım 2021'de elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş TUSAŞ yetkilisi Serdar Demir'in röportajının bulunması duygu dolu anlar yaşattı. 

Dönemin TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir'in (44) anısına ithaf edilen belgeseldeki röportajında Demir, ANKA'nın kendileri için heyecanlı bir macera olduğunu belirterek şunları söylüyor:

Serdar Demir

TUNUSLULARLA FOTOĞRAF ÇEKTİRİRKEN...

"Bir ürünü tasarlamak, üretmek, akabinde sahada görmek, yurt içinde-dışında operasyonlarda kullanıldığını görmek bir savunma sanayisi şirketi için inanılmaz, muazzam görkemli bir gösteri ve gurur. 

THY Kargo'da görev yaparken Fransa'dan kargo uçakları ilk geldiğinde Airbus yetkilileriyle uçak başında fotoğraf çektirirdik. Gurur duyardık, derdik ki 'Yurt dışından bu uçağı aldık, geldik ve bununla birlikte Türkiye'ye dünyada hizmet edeceğiz.' Bunun gururunu yaşardık fakat geçen Tunuslu heyet buraya geldi, onlar adına hazırladığımız ANKA'ları gördüler, ANKA'ların başında bir fotoğraf çekildik.

O zaman şunu düşündüm, yıllar önce yabancıların getirdiği uçaklarla fotoğraf çekilip sevinirken şimdi öyle bir noktaya geldik ki artık kendi ürettiğimiz ürünleri dünyaya satıyoruz, bunlarla yabancı ülkelerin insanları fotoğraf çekiliyor, onlar o sevinci yaşarken biz çok daha başka bir gurur yaşıyoruz. Bunun devamını getirmek, başarılı işlere imza atmak bundan sonra en önemli görevimiz. Bunun için azimle durmadan çalışacağız."

ÇOCUĞUM GİBİ... EVLENDİRİP GÖNDERDİK

ANKA-S Program Müdürü Fatma Sütcü de duygularını şöyle ifade etti:

"Uçak oraya gidip ilk motoru çalıştığında başında en az 50 kişi vardı. Çok mutlulardı, bize de inandılar. Oradaki motor çalıştırma heyecanı bizim ekip için de çok yüksekti. ANKA'nın 3 metrelik ilk yürüyüşündeki heyecanımızla Tunus'taki motor çalıştırmadaki heyecanımız aynıydı. Çocuğum gibi açıkçası, öyle bakıyoruz. Emekledi, uçurduk, büyüdü, Tunus için belki evlendirdik, evden gönderdik şeklinde bir tabir kullanabiliriz. Bu ilk ihracatın başında bulunmak tarif edilebilir bir duygu değil."

ABD, FRANSA, İTALYA VE ÇİN'İ GEÇTİ

Belgeselde yer alan bilgilere göre, ihracat faaliyetleri kapsamında İHA ihalesi açan Tunus ile ilk toplantı 18 Temmuz 2018'de yapıldı. Komuta kademesine yönelik sunumda ANKA'nın kabiliyetleri anlatıldı.

ABD, Fransa, İtalya, Çin'den şirketlerle rekabete giren TUSAŞ, Türkiye'de yapılan görüşme ve ziyaretlerin ardından 2019 yılının sonunda sözleşme görüşmelerine çağırıldı. Sözleşme görüşmeleri sürerken Tunus'ta 3 hükümet değişikliği, Kovid-19 salgını gibi bir dizi olumsuzluk yaşandı.

Sadece bir ürün satmaktan ziyade, bir çözüm ortağı olmayı öneren TUSAŞ, tüm zorluklara rağmen rakiplerini geride bırakarak ihaleyi kazandı ve 2020 sonunda sözleşme imzalandı.

Sözleşme kapsamında, araçların üretimi sürerken Tunus'tan gelen pilotlara ve teknik ekibe eğitimler verildi.

Birçok uçağın ayrı ayrı yaptığı görevi tek başına yapabilen ANKA, üzerindeki kamera ve silahla uzun süreli uçuş gerçekleştirebiliyor.

Yakın zamanda yapılan ANKA teslimatıyla Tunus'a verilen İHA sayısı 5'e yükseldi. ANKA, ihracat başarılarını yeni ülkelerle sürdürüyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, belgeselde, ANKA'nın küllerinden yeniden yaratıldığına inanılan bir kuş olduğunu belirterek, "ANKA inşallah hep havada duracak, Tunus'a da güven verecektir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!