banner2

Tokat'ta bagaj kontrolü ASELSAN'dan! Yerli X-Ray cihazı orada da kullanılıyor

Türk mühendislerince geliştirilen ilk yerli X-RAY cihazı ASELSAN ARIN, Gaziantep'ten sonra Tokat'ta da mesaiye başlıyor.

Savunma 25.03.2022, 16:35
Abone ol
Tokat'ta bagaj kontrolü ASELSAN'dan! Yerli X-Ray cihazı orada da kullanılıyor

Türkiye tamamıyla yurtdışına bağımlı olduğu bir ürünü daha yerli ve milli çözümlerle halletti. Ülkenin milyonlarca dolar cari açık vermesine neden olan X-RAY cihazları şimdi yerli imkanlarla üretiliyor. Savunma sanayiinin öncü kurumu ASELSAN'ın imâl etmeyi başardığı X-RAY cihazı ARIN, Gaziantep'in ardından ikinci görev yeri Tokat'ta da mesaiye başlıyor. 

ASELSAN ARIN'lardan 18'i, 2021 sonunda Gaziantep Havalimanı'nda kullanılmak üzere buraya teslim edilmişti. Cihazlardan 12'si de Tokat Havalimanı'nda kullanılmak üzere teslim edildi. ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı bundan böyle Tokat Havalimanı'nda güvenliği sağlayacak. 

30 ÜRÜN İÇİN SÖZLEŞME İMZALANMIŞTI

ASELSAN ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasında 14 Aralık 2020 tarihinde bir sözleşme imzalanmış ve ASELSAN'ın 30 adet X-RAY cihazı imâl etmesi karara bağlanmıştı. 

ASELSAN ARIN X-Ray Bagaj Kontrol Cihazları, etkin atom numarasına göre organik, inorganik, metal madde ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor. Cihazlarda otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme fonksiyonu, tünel giriş-çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi gibi kabiliyetler bulunuyor.

ASELSAN üretimi X-Ray cihazlarının ihracat konusunda geniş bir potansiyeli var. Bundan sonra hizmete açılacak havalimanı, gümrük kapısı, liman gibi tesislerde artık ASELSAN ürünlerinin kullanılması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!