banner2

TOGAN mayın tarlasında uçtu, KARGU araç imha etti: Kamikaze takımı tatbikatta göz doldurdu

Türkiye'nin ilk kamikaze dron takımı üyeleri KARGU ve TOGAN, Kars'taki kış tatbikatında görev aldı. Şimdiye dek 10'a yakın ülkeye ihraç edilen KARGU bir hedef aracı başarıyla imha etti.

Savunma 01.04.2023, 19:47
Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı 'Kış Tatbikatı-2023' Kars'ta başarıyla tamamlandı. 

STM tarafından milli imkânlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU ve gözcü İHA TOGAN, Kış Tatbikatı kapsamında ilk kez görev aldı.

KARGU BULDU, TAKİP VE İMHA ETTİ

5 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve sayısız başarılı operasyona imza atarak, 10’a yakın ülkeye ihraç edilen KARGU, tatbikatta düşman unsurlarını tam isabetle vurdu. 

Tatbikatta senaryo gereği, karşıt kuvvet komuta yerine yapılan SİHA atışının ardından, düşman aracının ve personeli geri çekildiği KARGU tarafından tespit edildi. 

Hedef tespitinin ardından, en uygun taarruz irtifası 150 metreye yükselen KARGU, hedefe 32 derecelik bir açı ile hızla dalışa geçti. KARGU, düşman kuvvet komuta aracını ve personelini, yüksek bir hassasiyetle tam isabetle vurarak etkisiz hale getirdi. KARGU, tatbikatı takip edilenlerin beğenisini topladı.

GÖZCÜ TOGAN MAYIN TARLASINDA

Keşif, gözetleme ve istihbarat amacıyla geliştirilen TOGAN ise tatbikatta senaryo gereği, düşman istihkam mangalarının keşfinde kullanıldı. 10 kilometre menzilde 45 dakika boyunca görev yapabilen TOGAN, tatbikatta mayın tarlasında keşif yaptı ve engelleri tespit etti.

TOGAN

KARGU, TOGAN ve ALPAGU isimli mini İHA'lardan oluşan kamikaze takımı STM'nin en çok dikkat çeken ürünlerinden biri. Havada keşif ve gözetleme faaliyetinde bulunan TOGAN, bomba yüklü KARGU ile ALPAGU'ları yönlendirecek şekilde tasarlandı. 

Sabit kanat ALPAGU tek er tarafından fırlatıldıktan sonra TOGAN yönetiminde otonom olarak ilerleyebildiği gibi kontrol cihazından da yönlendirilebiliyor. Benzer özellikteki döner kanat KARGU ise 2020 yılında Libya cephesindeki başarılarıyla tüm dünya tarafından tanınan bir silah haline gelmişti. 

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, KARGU, ALPAGU ve TOGAN İHA'ların çalışma sistemini anlatmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!