TF2000 Hava Savunma Muhribi: Türk denizciliğinin ustalık projesi

Türk denizciliğinin ustalık eseri için yakında ihaleye çıkılacak. Hava savunma ve stratejik saldırı muhribi TF2000 gemisi, barındırdığı milli silahlar ve ÇAFRAD radarıyla donanmanın gerçek anlamda kuvvet çarpanı olacak.

Savunma 02.11.2021, 18:46 03.11.2021, 01:05
Abone ol
TF2000 Hava Savunma Muhribi: Türk denizciliğinin ustalık projesi

Türk donanması denizlerde yeni bir aşamaya geçiyor. Hava savunma muhribi TF2000 gemisi için yakında ihaleye çıkılacak. Su üzerinde yüzlerce görevi aynı anda yerine getirebilen TF2000 gemisi, Türk deniz mühendisliğinin yetkinlik eseri olacak. 

MİLGEM projesi kapsamında milli imkanlarla imâl edilerek envantere sokulan 'ADA' sınıfı 4 adet korvet (Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Dizayn Proje Ofisi'nin 'çıraklık' eseri oldu. 

Korvet projelerinin başarıyla noktalanmasının ardından uzunluğu 100 metrenin üzerindeki fırkateynlerin yapımına geçildi. 4 adet üretilmesi planlanan 'İ' sınıfı fırkateynlerden ilki, askerî tersanede imâl ediliyor ve 2023'te Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. 'İstanbul' isimli fırkateyn aynı zamanda Türk denizciliğinin 'kalfalık' eseri anlamına geliyor. 

Denizlerde elde edilen bütün tecrübenin biraraya geleceği TF2000 ise baştan sonra her şeyiyle bir 'ustalık' projesi. Açıklanan son bilgilere göre 166 metre uzunluğunda yapımı tasarlanan gemi, 21,5 metre genişliğe sahip olacak. 8 bin 500 ton deplasman ağırlıklı TF2000'in azami süratinin 28 knot (52 km/saat) olacağı hesaplanıyor. Özellikleriyle bir fırkateynden daha büyük olacak TF2000 muhribi, normal şartlar altında 18 knot (33 km/saat) intikal hızıyla hareket edecek. 

TF2000 muhribi, barındırdığı milli silah ve sistemler bakımından caydırıcı bir komuta kontrol gemisi konumunda. Geminin suüstü hedeflere yönelik ana mühimmatı ATMACA füzesi olacak. 250 km menzilli bu füze, test atışlarında yetkinliğini ispatlamıştı. Hava savunma füzeleri Hisar-O ya da Hisar-U'nun da entegre edileceği TF2000, bölgesindeki her türlü hava hedefini takip ve imha kabiliyetine sahip olacak. 

Geminin yakın hava savunmasında da yine milli bir sistem olan ASELSAN imzalı GÖKDENİZ bulunuyor. Kara konuşlu KORKUT'larda olduğu gibi, yaklaşan İHA, helikopter ya da füzeye karşı yağmur gibi mermi gönderebilen GÖKDENİZ, özellikle belli mesafede patlama özelliğine sahip akıllı mühimmatlarla başarı oranını artırıyor. Gemi, GÖKDENİZ dışında milli stabilize burun topuna da sahip olacak. Yakın hava hedeflerini vurmak üzere dekoy atım sistemi KALKAN ile dikey atım sistemi MİDLAS'ın da bulunacağı muhrip, düşman hava aracına gönderilecek mühimmatı irtifasına göre belirleyecek. 

Milli gemisavar füzesi ATMACA, 250 kilometre menzildeki suüstü hedeflerini yüksek hassasiyetle vurabiliyor.

TF2000, ATMACA füzesiyle suüstü hedefleri vururken, sualtındaki tehditler için de milli torpido kovan sistemini kullanacak. ASELSAN'ın gemiler için imâl ettiği 'torpido lançeri'nin, yapımı bir süre önce tamamlanmış yerli hafif torpido ORKA'yı taşıması bekleniyor. Denizaltı hedeflerini bulup imha edecek ORKA torpidosunun menzili 25+ kilometre olarak açıklanmıştı. 

'Yüzen cephanelik' TF2000, tanıtımı henüz resmi olarak yapılmayan ancak projesi devam eden milli seyir füzesi GEZGİN'i de taşıyacak. GEZGİN füzesinin menzili hakkında ortaya atılan iddialara bakılırsa, proje tamamlandığında Türkiye en az 800 kilometre uzaktaki hedefi vurabilecek tam donanımlı bir füzeye sahip olacak. 

TF2000 muhribi, hedeflere ateş edip onları yüksek hassasiyetle vurabilmek için milli çok amaçlı faz dizili radarı, yani kısaca ÇAFRAD'ı kullanacak. ASELSAN tarafından 2013 yılından beri üzerinde çalışılan ÇAFRAD projesinin başarıyla tamamlandığı belirtiliyor. 500 kilometre menzilde ve denizdeki ufuk çizgisinde aynı anda binlerce hedefini takip edebilen ÇAFRAD radarı, TF2000'in gören gözü ve hedef takibi yapan hassas izleme aygıtı olacak. 

ÇAFRAD dışında gemide bulunacak diğer izleme ve ikaz sistemlerinden bazıları şöyle: Milli imkanlarla geliştirilen Kızılötesi Arama Takip Sistemi, Uzun Menzilli Radar (UMR), Elektro-Optik Dayrektör, Elektronik Harp Sistemi, Muhabere ED/ET Sistemi, Lazer ET Sistemi, Lazer İkaz Sistemi, Çekilebilir LFAS (sualtı aktif sonarı) ve Milli Sonar Suiti. TF2000, kendisini düşman torpidolarından korumak için de HIZIR'ı kullanacak. Geminin milli anti-torpido mühimmatı TORK'u lançerle kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor. 

Tüm bu savaş oyununu yöneten beyin ise milli savaş yönetim sistemi ADVENT olacak. Halihazırda diğer savaş gemilerinden bir kısmına entegre edilen Genesis ADVENT, silah ve sensörlerden gelen bilgileri derleme, kıymetlendirme, silah tahsis etme gibi görevler için komuta kademesine yol gösteriyor. ADVENT ayrıca, düşman hedeflerine ilişkin bilgileri link üzerinden diğer deniz, kara ve hava araçlarına da göndererek geniş bir bölgeyi kapsayan resmin oluşmasını sağlayıp uygun araçla uygun silahın kullanılmasını kolaylaştırıyor. TF2000 böylelikle 'ağ merkezli harp' konusunda çok önemli bir kuvvet çarpanı olacak. 

TF2000'in güç sistemi ise 2 dizel makine ve 2 gaz türbininden oluşuyor. Deniz Kuvvetleri, CODOG adı verilen Ana Tahrik Sistemi'nin, 'güvenilirliği yüksek, performansı ispatlanmış, yedeklenebilir ve maliyet etkin' olduğunu belirtiyor. 

Türkiye'nin en gelişmiş hava savunma ve stratejik saldırı gemisi olacak TF2000, güvertesinde de 15 tona kadar 2 adet helikopter bulundurabiliyor. Açıklanan verilere göre gemide bir de Esnek Görev Bölmesi (EGB) düşünülmüş. Bu kısım, operasyon gereksinimine göre değişebilen çeşitli araçları taşıyacak. EGB'de yük konteynerleri dışında 15 tonluk 1 adet helikopter yahut insansız suüstü ve sualtı araçları konuşlandırılabiliyor. 

Asıl görevi itibariyle bir 'hava savunma muhribi' olan TF2000, Türk denizciliğini ustalık eseriyle tanıştırmış olmanın yanında donanmanın vurucu gücünü ve caydırıcılığını artıracak. Yakında ihalesi yapılacak dev gemi, aynı zamanda Türk denizciliğinde bütün tecrübe ve yetkinliğin vücut bulacağı yegane platform olacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!