banner2

Testler bitiyor, Türkiye uçak gemisini bekliyor! TCG Anadolu'da seyir sistemleri sorunsuz çalışıyor

Dünyanın ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu envantere girmek için gün sayıyor. ASELSAN imzalı deniz seyir sistemlerinin testleri hızla tamamlanıyor.

Savunma 30.07.2022, 13:06 05.03.2023, 20:55
Abone ol
Testler bitiyor, Türkiye uçak gemisini bekliyor! TCG Anadolu'da seyir sistemleri sorunsuz çalışıyor

Türkiye'nin ilk uçak gemisi, dünyanın ise ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmek için gün sayıyor. 

TCG Anadolu için hazırlanmış yerli ve milli görev sistemleri, Sedef Tersanesi'nde yürütülen testlerde sınavları geçiyor. 

Çok Maksatlı Amfibi Gemi TCG Anadolu'da son olarak ASELSAN imzalı seyir sistemleri teste tabi tutuldu. 

Geminin savaş sistemi analizi, fonksiyonel ve fiziksel entegrasyon, elektromanyetik uyumluluk ve enterferans, radar kesit alanı analizi gibi savaş sistemi tasarım çalışmaları da ASELSAN tarafından yürütülüyor.

Testlerde 12 ASELSAN sistemi değerlendirilirken, gemide şirketin geliştirdiği 36 sistem yer alıyor. 

Şirketin sorumluluğundaki sistemlerden MITOS WECDIS, MITOS Sayısal Plot Masası, KULAÇ İskandil, DEMES Meteorolojik Ölçüm Sistemi, ANS-510D Cayro, ALPER LPI Radar, seyir radarı, parakete, manyetik pusula, DGPS, WAIS, alarm ve anons sisteminin deniz kabul süreçleri gerçekleştirildi.

80 ADET SİHA VE HÜRJET O GEMİDE OLACAK

Tam yüklü deplasmanda 27 bin 436 ton ağırlıkta, 231 metre boyunda ve 32 metre genişliğinde inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Gemi TCG Anadolu, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint ve Atlantik okyanuslarında kullanılabilecek.

Bir amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını kriz bölgelerine taşıyabilme yeteneğine sahip TCG Anadolu, havuzunda taşıyacağı araçlarıyla çıkarma operasyonlarına katılabilecek.

Gemide Baykar şirketinin imâl etmekte olduğu savaşan İHA sistemi KIZILELMA ile birlikte Bayraktar TB3 SİHA'ları da konuşlandırılacak. Bunun yanında TCG Anadolu, yine Baykar tarafından geliştirilen ve dikine kalkış yapabilen DİHA'yı da bünyesinde barındıracak. Uçak gemisinde 80 kadar insansız hava aracının konuşlandırılabileceği belirtiliyor.

Tüm bu insansız hava araçlarının yanında, TUSAŞ'ın 18 Mart 2023'te ilk uçuşa hazırladığı hafif taarruz ve jet eğitim uçağı HÜRJET'in de TCG Anadolu'ya iniş-kalkış yapması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!