Temel Kotil son bilgileri açıkladı: HÜRKUŞ'a sipariş yağıyor! HÜRJET gövdesi 10 Haziran'da hazır

TEKNOFEST Azerbaycan'daki röportajı Anadolu Ajansı tarafından dün gece yayınlanan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HÜRKUŞ, HÜRJET ve MMU projelerine ilişkin son bilgileri paylaştı.

Savunma 04.06.2022, 13:55

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, başta HÜRJET ve Milli Muharip Uçak (MMU) olmak üzere savunma-havacılık projelerine ilişkin son bilgileri verdi. Kotil'in TEKNOFEST Azerbaycan'da kaydedilen röportajını dün gece yayınlayan Anadolu Ajansı'ndaki habere göre, 18 Mart 2023'te gökyüzünde olması planlanan HÜRJET'in gövde kısmının yapımı 10 Haziran'da tamamlanacak. 

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Nijer ve Libya'ya ihracı gerçekleşen HÜRKUŞ uçağına da değindi ve taleplerin yoğun olduğuna işaret etti. Kotil, "Canavar bir uçak, çok başarılı, bahtı açık olsun, bayağı bir siparişimiz var" dedi. İşte Temel Kotil'in TEKNOFEST Azerbaycan'daki demecinde öne çıkanlar... 

AZERBAYCAN'IN DA ALMASINI İSTERİZ

"Bu ürünlere çok güveniyoruz. HÜRKUŞ'umuz ihracata başladı, bu yıl teslimatlarımız var. Azerbaycan'ın da almasını isteriz. Canavar bir uçak, çok başarılı, bahtı açık olsun, bayağı bir siparişimiz var. Buranın bir siparişi yok ama olmasını bekleriz. Olsa iyi olur. Bize sipariş verenlere yalnızca uçak vermiyoruz. Mesela Nijer, onlara aynı zamanda mühendis yetiştiriyoruz. Oraya mühendislik ofisi açıyoruz. Vizyoner bir yaklaşımla hem ürünümüzü hem sevgimizi hem bilgimizi veriyoruz. Bizden de bir şey eksilmiyor."

"Buranın GÖKBEY, ATAK, HÜRKUŞ, ANKA VE AKSUNGUR almasını bekleriz. Şimdilik bunlar var. Hemen arkasından HÜRJET, Milli Muharip Uçak, ATAK-2, büyük genel maksat helikopter geliyor, hepsini almalarını isteriz. Bunları alırlarsa başkaları gibi yalnızca uçak vermeyeceğiz, sevginin yanına bilgiyi de koyacağız."

MMU'NUN SİMÜLATÖRÜ UÇMAYA BAŞLADI 

HÜRJET ve Milli Muharip Uçak projelerinin geldiği aşamaya ilişkin de bilgi veren Temel Kotil, şu değerlendirmede bulundu:

"Projeler kapsamında simülatörler geliştirdik. Hava Kuvvetleri pilotlarımız bir yıldır HÜRJET ile uçuyorlar ama yerde, simülatörle uçuyorlar, matematik modeli birebir aynı. Yerdeki havadakinin aynısı, uçmayan demir kuşa bağlı. Milli Muharip Uçak'ın simülatörü de uçmaya başladı. Atak-2'nin simülatörü yakında uçmaya başlayacak."

HÜRJET UÇMAK İÇİN GÜN SAYIYOR 

"HÜRJET uçmak için gün sayıyor, bizde de nabız yükseliyor. 10 Haziran gibi Üretim Genel Müdür Yardımcılığı bütün gövdeyi Uçak Genel Müdür Yardımcılığına verecek. İçine belli ekipmanlar konulmuş durumda. Gerisini de Uçak Genel Müdür Yardımcılığı oluşturacak. İnşallah 18 Mart 2023'te söz verdiğimiz gibi uçağımız uçacak. Sıkı bir takvim ama aynen gidiyor. Allah sözümüzü tutmamızı nasip etsin."

KÜÇÜKKEN BANA YAPSALAR KAFAYI YERDİM

"Bu heyecanın Azerbaycan'dan sonra komşu ülkelere, diğer Türk devletlerine yayılmasını diliyorum. Bir delikanlıyı GÖKBEY'in kokpitine oturttuk. Kumanda kolunu tuttu, pedala bastı. Onun yaşında bana yaptırsalardı vallahi kafayı yerdim, 'Ben bunu yapacağım' derdim. Azeri gençler, çocuklar 'Biz bunu yaparız, Türkiye'deki kardeşlerimiz yapıyorsa biz de yaparız' diyor. Onun için 10 numara iş, çok mutluyum. Buna sebep olanlara, başta Selçuk Bayraktar Bey olmak üzere teşekkür ederim."

HEDEFİMİZ SADECE ÜRÜN SATMAK DEĞİL 

"TUSAŞ'ın global arenaya çıkması gerekiyor. Bunun için 5 bin mühendise ulaştık, daha da büyüyeceğiz. Büyüme yalnızca Türkiye sınırlarında olmayacak. Dışarı çıkmamız gerekiyor. Malezya, Pakistan'da mühendislerimiz var, Kazakistan'da yakında olacak, Endonezya'da olacak. Almanya ve ABD'de var. Globale çıkmaya çalışıyoruz. Azerbaycan'da da olacak. Basit bir şirket mantığıyla ürün yapıp satalım diye düşünmüyoruz. Amacımız o değil. Şimdilik 10 bin mühendis hedefimiz var, 50 bin mühendise çıkacaksak, dünyanın en büyüğü olacaksak işin tabanında, köklerinden çalışmak gerekiyor."

İNŞALLAH BU GENÇLER BİR GÜN MARS'A GİDER

"Azerbaycan'da fikirsel, mühendislik olarak neler yapabiliriz diye temas için buradayız. Onlara katkıda bulunuyoruz, sevinçlerini, heveslerini tetikliyoruz. Gençleri GÖKBEY'e oturtmanın bize bir zararı yok. Çocuk için ise çok büyük anlamı var. Vizyonu çok büyük olan bir şirketiz. Türkiye'nin ihtiyacı kadar büyüğüz. Yalnızca ürün satmıyoruz, aynı zamanda insan yetiştiriyoruz. Yalnız Türkiye'de değil, bunu Nijer'de de her yerde de yapacağız. Büyük bir meşale yandı, Türkiye'den buraya geldi, buradan sonra devam edecek. Bütün Türk ülkelerine, bizi seven ülkelerin hepsine gitsin bu. Tüm bu gençler TEKNOFEST kuşağı olarak bir araya gelirler 'Hipersonik yolcu uçağı yapıyoruz, Mars'a gidiyoruz' derler. Onun meşalesi var burada."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!