Yandex Metrica

Sitede Ara

TCG ANADOLU'nun ilk görev yeri belli oldu: Yunanistan yine çıldıracak

TCG ANADOLU'nun ilk görev yeri belli oldu: Yunanistan yine çıldıracak

Türkiye TCG ANADOLU'dan sonra yeni uçak gemisinin ne büyüklükte olacağını ve Milli Muharip Uçağın o gemiye inip inemeyeceğini merak ederken, ANADOLU'nun muhtemel ilk görev yeri belli oldu.

Savunma

18.05.2024, 19:38

17-18 Mart 2023 tarihlerinde motor çalıştırarak pistte yer testlerine başlayan Milli Muharip Uçak, Türkiye'de milyonların ilgi odağı oldu. 

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in bu yıl içerisinde ilk uçuşun gerçekleştirileceğini söylediği MMU konusunda Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir daha temkinli konuşuyor. Demir, havacılığın çılgın projesi olarak görülen MMU'nun her şey hazır olduktan sonra ilk uçuşunu icra etmesi gerektiğini, dolayısıyla milli uçağın gökyüzüyle buluşmasının 2024 yılına sarkabileceğini belirtiyor. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınarak göreve başladığı şu günlerde MMU'nun TCG ANADOLU gemisinde yer alıp almayacağı merak konusu oldu. Buna ilişkin bilgi veren İsmail Demir, MMU'nun kısa pistli TCG ANADOLU gemisinde değil, Türkiye'nin daha büyük şekilde tasarlanacak bir sonraki uçak gemisinde yer alabileceğini söyledi. Demir'in verdiği bilgi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni uçak gemisi hakkındaki sözleriyle de örtüşüyor. 

TCG ANADOLU 1000 kişilik muharip kuvveti binlerce kilometre uzakta istenen noktaya taşıyabiliyor.

TRT ortak yayınında Erdoğan, hem İspanyol hem de İngilizlerle temas halinde olduklarını belirterek, "Şimdi bunun (TCG ANADOLU'nun) 2 katı büyüklüğündekini yapacağız. Uçak gemimizi daha da büyütüp denizlerdeki gücümüzü artıracağız. Barbaros'un torunları gücünü Barbaros'a gösterecek" dedi. 

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

ANADOLU İLK NEREYE GİDECEK?

Emekli Albay Eray Güçlüer ise projeye aşina kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda, Milli Muharip Uçağın dikine iniş-kalkış yapan versiyonu üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Haber Global'de Başak Şengül'ün sunduğu Mesele adlı programda konuşan Güçlüer, "Milli Muharip Uçağımızın dikey iniş-kalkış yapan modelleri de üretilecek. Bunun da planları ve projeleri var. F-35B gibi bizim MMU'muz konuşlanabilecek. Bunun için büyük bir çaba var" dedi. 

Bir tabur asker taşıyabilen 'yüzen ordu' hüviyetindeki TCG ANADOLU'nun kuvvetle muhtemel ilk rotasını da açıklayan Güçlüer, "TCG ANADOLU'nun ilk görev yeri Girit ile Libya karasuları arasındaki bölge olabilir. Böyle tahmin ediliyor. Aldığım kulis bilgisi budur ama yanlış da olabilir. TCG ANADOLU, Mavi Vatan için en kritik noktaya gidecek" diye konuştu. 

Türkiye'nin Girit ile Libya arasındaki derin sularda gaz-petrol arama hazırlığı, Atina yönetimini endişelendiriyordu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading