banner2

TCG Anadolu, dünyanın ilk yüzer SİHA üssü olacak

Türkiye'nin 'uçak gemisi' TCG Anadolu'yu yüzer SİHA üssüne dönüştürme hedefi dünya basınında yer bulmaya devam ediyor.

Savunma 14.08.2021, 12:20
Abone ol
TCG Anadolu, dünyanın ilk yüzer SİHA üssü olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri, sahip olduğu milli teknolojik imkanlarla dost ve müttefik ülkelerin cephede büyük avantaj elde etmesini sağlıyor. Özellikle SİHA'ların Libya, Suriye ve Karabağ'daki savaşlarda oyun değiştiren etkisi tüm dünyada dikkatleri Türk savunma sistemlerine çevirdi. 

Pek çok ülke SİHA'lara yoğun ilgi göstermeye başlamışken Türkiye'nin 'uçak gemisinde SİHA' planı ise özellikle batılıları şaşkına çevirdi. Bir yüzer platformu insansız uçaklarla deniz üssüne çevirme projesi dünyada ilk kez Türkiye tarafından uygulanacak. 

Bu yıl envantere girecek TCG Anadolu gemisine Baykar şirketinin geliştirdiği Bayraktar TB3'lerin konuşlanması ve bu SİHA'ların uzak coğrafyalarda da operasyon yapabilmesi hedefleniyor. 

Kanada merkezli güvenliz-analiz sitesi Geopolitical Monitor, Türkiye'nin bu yeni konseptine dikkat çeken yayın organlarından biri oldu. Rene Tebel imzasıyla yayınlanan haberde Türkiye'nin yakında dünyadaki ilk SİHA gemisine sahip olacağına dikkat çekildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dünyanın en büyük askeri güçlerinden biri olma hedefine işaret eden haberde, "Hafif bir uçak gemisinin bölgeler üstü operasyonel bir platform olarak inşa edilmesi bu amaca hizmet ediyor" denildi. İşte o analizden çarpıcı satır başları...

TÜRKLERİN ÖZGÜVENİNİ YANSITIYOR

"Yakın gelecekte Türkiye'nin ay-yıldızlı bayrak taşıyan gemileri Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz dışında Atlantik ve Hint Okyanusu'nda da görülebilir. Mavi Vatan fikri ve Türk donanmasını okyanus filosuna dönüştürme vizyonu bunu yapmak için motivasyon sağlıyor. İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşa edilmekte olan TCG Anadolu, Türkiye'de şimdiye dek yapılmış en büyük savaş gemisi olacak."

"231 metre uzunlukta, 58 metre yükseklikte ve 27 bin ton deplasman ağırlığına sahip olacak Anadolu, İspanyol Juan Carlos sınıfı gemiden uyarlandı. Başlangıçta Türkiye bu gemiye F-35B uçaklarını konuşlandırmayı planlıyordu ancak Rus S-400 sisteminin alımı sonrası F-35 programından çıkarılan Ankara, çıkış yolunu drone teknolojisinde buldu. Zira Türk ordusu, Mart 2020'de sadece bir hafta içinde SİHA'ları ve yeni askeri taktikleri kullanarak Suriye ordusuna büyük kayıplar verdirmiş, Dağlık Karabağ'da ise Azerbaycan'ı Ermenistan'a karşı zafere taşımıştı."

"Şu an Anadolu gemisi acil ihtiyaç kapsamında dünyanın ilk drone gemisine dönüştürülüyor. Planlamalar 'casusluk', 'gözetleme', 'hedef belirleme' ya da 'silahlı operasyon' için kullanılacak 30 ile 50 arasında SİHA'nın Anadolu'ya konuşlanması yönünde. Baykar yöneticisi Haluk Bayraktar, burada kullanılacak TB3'lerin bir yıl içerisinde geliştirileceğini duyurmuştu."

"Bunun yanında üstesinden gelinmesi gereken çok sayıda teknik engel var: Anadolu güvertesinden kalkışın zorluğu, Türk SİHA modellerinde henüz bulunmayan katlanmış kanat modeli, deniz havacılığına uyum, kaporta, tekerlek ve iniş takımlarında zorunlu değişiklikler... Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'e göre Anadolu'da SİHA'ların yanında helitopter ve tek motorlu Hürjet de kullanılacak."

"Sonuçta Anadolu gemisi Türk özgüvenini yansıtıyor. Anadolu, amfibi bir saldırı durumunda gerçekten çok maksatlı bir gemiden beklenenleri yerine getirebilir. Ancak bunu yapmak için eskort gemi filosu oluşturmaya yetecek kadar gemiyi hazır bulundurmalıdır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!