Yandex Metrica

TAYFUN füzesi için tarih açıklandı: TRG-230, SUNGUR, KARAOK'ta imzalar atıldı (TAYFUN envanterde mi?)

Savunma Sanayii Başkanlığı önemli bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. Kara Füze Sistemleri İmza Töreni'nde TAYFUN, TRG-230, SUNGUR ve KARAOK'un seri üretim sözleşmeleri yapıldı. 

Savunma

17.05.2024, 23:25

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vurucu gücünü yerli ve millî imkanlarla artıracak füzelerin seri üretimi için imzalar atıldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nda düzenlenen imza töreniyle birlikte TAYFUN, TRG-230, SUNGUR ve KARAOK için hızlandırılmış imalat süreci başladı. 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu'nun da katıldığı 'Kara Füze Sistemleri İmza Töreni'nde Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün bir konuşma yaptı. 

Image

Sektörün ulaştığı başarılara işaret eden Görgün, "Türkiye'nin savunma sanayiinde elde ettiği gelişme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu destekle bütün dünyanın dikkatini çekiyor" dedi. Savunma sanayiinde çalışan herkesin elinden gelenin en iyisini akıl ve alın teriyle yaptığını dile getiren Görgün, şöyle konuştu:

"Oluşturduğumuz, ürettiğimiz, ihraç ettiğimiz kara, deniz, hava platformları ve bunların üzerinde kullanılan faydalı yükler, mühimmatlar. Sadece platform üretmek, sadece bu platformda kullanılan unsurları üretmek yetmiyor, bunların birbiriyle koordineli çalışmasını ve ihtiyaç duyulduğu şekilde kullanılmasını kolaylaştıran sistemleri temin edebilmek ciddi emek gerektiriyor."

Türk F-16'sını düşüren Yunan uçağını satın almak için heyet geliyor: Fatura milyar doları aşabilir Türk F-16'sını düşüren Yunan uçağını satın almak için heyet geliyor:... Haberi Görüntüle

TAYFUN SERİSİNİN TAMAMLANMA TARİHİ 

SSB Stratejik Sistemler ve Uzay Daire Başkanı Hacı Ömer Karakuzu ise sözleşmeleri imzalanan TAYFUN, TRG-230, SUNGUR, KARAOK füze sistemleri hakkında bilgi verdi.

"TAYFUN füzesi BORA füze sisteminin geliştirilmiş versiyonudur. Yüzde 90'ın üzerinde millîlik oranına sahiptir. Çok yüksek etkiye sahip harp başlığı bulunmaktadır. Teslimatlarımız 2028 yılına kadar tamamlanacaktır" diyen Karakuzu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından talep edilen füzelerin tamamının bu tarihe kadar envantere girmiş olacağına işaret etti. 

Image

Hacı Ömer Karakuzu

Karakuzu'nun ifadeleri bir süredir seri üretimi devam eden TAYFUN'un envantere alındığını, TSK tarafından istenen miktarın miktarın tamamlanması için 4 yıla daha ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydu.

Mühendis ve teknisyenlerin insanüstü gayret göstererek memleket için emek verdiğine değinen Karakuzu, "Var olduğu binlerce yıldır kutsal bayrağımızın özgürce dalgalanmasını sağlayan, milletimize huzur, dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku salan, şanlı, yenilmez, cesur, güçlü, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize sistemlerimiz hayırlı olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın işleri açıldı Eurofighter sipariş listesine 24 uçak daha ekleniyor: Türkiye isteyince Airbus'ın... Haberi Görüntüle

DÜNYANIN EN MODERN SİLAHLARINDAN BİRİ

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de şirketin, söz konusu füze sistemlerini yerli ve milli imkanlarla geliştirmenin haklı gururunu taşıdığını ifade etti. İkinci, "Bu tip sistemlerin hayata geçirilmesi çok büyük bir teknoloji, azim ve irade gerektiriyor" dedi.

TAYFUN füzesinin, yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldıracak bir sistem olduğuna dikkati çeken İkinci, TRG-230 füze sisteminin ise salgın döneminde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin talebi doğrultusunda geliştirilerek sahaya sürüldüğünü söyledi.

İkinci, SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi'nin, dünyadaki muadillerinden çok daha üst teknolojilere sahip olduğuna işaret ederek şunları söyledi: 

"Üzerindeki görüntüleyici arayıcı başlığıyla, menziliyle ve vuruş kabiliyetini artıran sensörlerle birlikte SUNGUR dünyanın en modern portatif hava savunma sistemlerinden bir tanesidir. Bunu tamamen millî ve yerli imkanlarla gerçekleştirmiş olmak hem ROKETSAN hem Silahlı Kuvvetlerimiz hem de Türk savunma sanayii için gerçekten büyük bir gurur kaynağıdır.

İkinci füzemiz ise KARAOK... Aslında sahada etkinliğini kanıtlamış ve modern orduların artık olmazsa olmazları arasında yer alan kısa menzilli tanksavar füzemiz." 

Habere Tepki Ver

6

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading