banner2

STM Pakistan ve Ukrayna'da gemi inşasına devam ediyor

Türk savunma sanayi şirketi STM, Pakistan'da Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunu üçüncü gemi ile sürdürüyor, Ukrayna için de korvet inşa ediliyor.

Savunma 19.08.2021, 13:30
Abone ol
STM Pakistan ve Ukrayna'da gemi inşasına devam ediyor

Türk savunma sanayisi şirketi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), Pakistan'da Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonunu üçüncü gemi ile sürdürürken, Ukrayna için de korvet inşa ediliyor.

IDEF'21 savunma fuarında projelere ilişkin bilgi veren STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, "Pakistan'da uzun süredir faaliyetlerimiz devam ediyor. Denizde İkmal Gemisi STM tarafından tasarlandı, Karaçi Tersanesi'nde inşa edildi ve 3 senedir Pakistan donanması tarafından aktif kullanılıyor. Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu konusunda faaliyetlerimiz devam ediyor. Birinci gemi teslim edildi, üçüncü geminin modernizasyon faaliyetleri başladı" dedi.

Türkiye'nin Ukrayna'ya MİLGEM ihracatından da bahseden Güleryüz, "Ukrayna ile imzaladığımız sözleşme kapsamı gizli olduğu için STM olarak çok fazla beyanda bulunmadık. Fakat teknoloji transferi iş birliği kapsamında korvet inşasını da içeren bir sözleşmeyi 2020 sonunda Ukrayna tarafıyla imzaladık. Gemimizin inşası başladı, hızlı şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Her şey gayet yolunda" şeklinde açıklama yaptı. 

STM'nin Pakistan ve Türkiye'deki denizaltı modernizasyon projelerinde aktif rol aldığını, Deniz Kuvvetleri için yeni tip denizaltıların inşasında çok önemli görev üstlendiğini belirten Güleryüz, bu bilgi birikimini Milli Denizaltı Programı kapsamında değerlendirmek istediklerini söyledi.

Güleryüz, "Mühendislik firmasıyız, boş zamanlarımızı Ar-Ge'ye harcıyoruz, konsept çalışmaları yapıyoruz. Mini ya da daha büyük tonajlı denizaltılarda konsept çalışmalarımız var. Amacımız, sürekli milli denizaltı konusunu ayakta tutmak, ülkemiz savunma sanayisi ekosisteminde bu konuda bir bilinç oluşturmak, milli denizaltı inşası gündeme geldiğinde, işler başladığında ekosistemizle hızlı şekilde adapte olup, bunu gerçekleştirmek, aynen MİLGEM'de olduğu gibi" ifadelerini kullandı.

ADA sınıfı korvet projesinin tamamlanmasının ardından başlatılmış İ Sınıfı Fırkateyn Projesi'nin de takvimine uygun olarak ilerlediğini bildiren Güleryüz, "Projenin ilk gemisi 'İstanbul'u ocak ayında denize indirdik. Şu anda donatım faaliyetleri planlanan takvime uygun şekilde devam ediyor. İnşallah gemimizi zamanında teslim edeceğiz" diye konuştu. İSTANBUL 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!