Yandex Metrica

Sitede Ara

SİHA ve SİDA'dan sonra şimdi de insansız taarruz helikopteri! ALPİN askeri göreve hazırlanıyor

SİHA ve SİDA'dan sonra şimdi de insansız taarruz helikopteri! ALPİN askeri göreve hazırlanıyor

Titra firması SEDEC Fuarı'nda ALPİN adlı insansız helikopteri tanıttı. Bu yıl güvenlik güçlerine hizmet vermeye başlayacak helikopter önümüzdeki yıl füzelerle teçhiz edilecek.

Savunma

17.05.2024, 19:08

Askeri lojistik görevleri için bu yıl sahaya çıkmaya hazırlanan insansız helikopter ALPİN, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesiyle füze, roket gibi silah sistemleriyle de donatılacak.

ATO Congresium’daki SEDEC etkinliğinde ALPİN helikoptere ilişkin bilgi veren Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, insanlı bir helikopterde kendileri için gerekli olmayan kısımları çıkardıklarını, yazılım ve sistemlerini ekleyerek aracı insansıza çevirdiklerini söyledi.

Bu dönüşümü daha stratejik hale getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yılmaz, daha büyük ya da daha küçük helikopterleri de dönüştürme imkanına sahip olduklarını ifade etti. 

Yılmaz, "Bir helikopteri sıfırdan yapmaktan çok daha hızlı, verimli ve maliyet etkin bir çözüm. Bu ihtiyaçla yola çıktık. Yerlilik oranını neredeyse her gün artırarak bugünlere geldik. Menzilini, taşıma kapasitesini, faydalı yük opsiyonlarını artırdık. Her geçen gün çok daha güçlenen, yerlilik payı çok daha artan bir ALPİN var" dedi.

Yılmaz, öncelikli kullanım hedeflerinin askeri veya sivil lojistik olduğunu belirterek, ALPİN'i keşif, gözetleme, istihbari amaçlarla da kullanmayı planladıklarını bildirdi.

KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi: STM'nin büyük başarısı KARGU, ALPAGU ve TOGAN'dan sonra sıra ölüm makinesi BOYGA'ya geldi:... Haberi Görüntüle

ORMAN YANGINLARINDA GÖREV ALDI

ALPİN'in geçen yıl yaşanan orman yangınlarında Manavgat ve Çanakkale'de uçuşlar gerçekleştirdiğini aktaran Yılmaz, "Bu sivil bir görevdi. Bu sene askeri görevler için hazırlıyoruz. Çok yakında askeri anlamda bir planlamamız var, sürecimiz başlayacak. Doğu bölgesinde askeri nakliye, lojistik anlamında bir göreve başlayacağız gibi görünüyor. Envantere girmesi bize bağlı bir hedef değil. Çünkü bu işin farklı paydaşları var. O yüzden takvim vermem mümkün değil. Hedefimiz bu yıl içerisinde envantere girmesi. Paydaşlar, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ilgili kuvvet birimlerimizin takvimi ve oluru doğrultusunda olacaktır" diye konuştu.

TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller Haberi Görüntüle

ÖNÜMÜZDEKİ YIL PEK ÇOK ÜLKEDE GÖRÜLÜR

Yılmaz, iki Avrupa ve NATO ülkesinden testler ve ihalelerine katılmak için davet aldıklarını, ağustos ayında demo uçuşlarına başlayacaklarını bildirdi.

Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden de çok ciddi talep olduğunu ifade eden Yılmaz, özellikle önümüzdeki yıl ALPİN'i dünyanın birçok noktasında görmenin mümkün olacağını söyledi.

Yılmaz, ALPİN'i sürü şeklinde kullanmayı düşünmediklerine ancak sürü sistemini ALPİN'le entegre şekilde değerlendirmeyi planladıklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Üzerinde çalıştığımız belli başlı konular, başka projeler var İHA'larla ilgili. Bunların temelinde de sürü sistemleri var. Bunları ALPİN'e entegre edip kullanmayı planlıyoruz."

Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den ateşlenecek Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den... Haberi Görüntüle

FARKLI TİP VE MODELLERİ OLACAK 

"Askeri ve sivil lojistik önceliğinin ötesinde, taşıma kapasitesi çok yüksek olduğu için özellikle bir takım füze, roket gibi sistemleri entegre etmeyi ve kullanmayı hedefliyoruz. Alpin tarafında bu da ikinci önceliğimiz. Bunun farklı varyasyonları da olacaktır. Sadece silah, mühimmat gibi sistemler değil, faklı taşıma opsiyonları, sistemleri, faydalı yükler olacaktır. 

Gerek birtakım ağır yüklü sensörlerin olduğu kompleks sistemler gerekse istihbari sistemler, sivil amaçlı diğer sistemler olacak. Bunların çoğunu planladık, bazılarının testini de yaptık. 2023'te ALPİN'in çok farklı işler yaptığını göreceksiniz."

Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp istasyonu kurduk Atina basını şok bilgiyi açıkladı: Ege'ye 7 adet elektronik harp... Haberi Görüntüle

AĞIR SİLAHLAR ENTEGRE EDİLEBİLİR

Yılmaz, ALPİN'in bulut altı uçabildiği için belli konularda sabit kanatlı İHA'lara göre avantajları bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"ALPİN'in taşıma kapasitesinin yüksek olmasını kullanmak istiyoruz. Klasik makineli tüfek gibi silahları entegre etmeyi düşünmüyoruz. Oradaki yaklaşımımız biraz daha farklı. Belki farklı tipte ağır silahları entegre etmeyi düşünebiliriz ama silah tarafında önceliğimiz füze veya roket gibi silahlar. 2023 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yılki önceliğimiz askeri lojistik. Bunu yaparsak bu işi yapan dünyadaki ilk şirket olacağız, ordumuz da ilk ordu olacak."

HÜRJET gökyüzünde mermi gibi gidiyor: Millî uçak ses hızını aşmak üzere HÜRJET gökyüzünde mermi gibi gidiyor: Millî uçak ses hızını aşmak... Haberi Görüntüle

ALPİN HELİKOPTER ÖZELLİKLERİ

ALPİN insansız helikopter, çift kişilik insanlı bir helikopterin kontrol mekanizmaları ve arayüzlerinin değiştirilerek sisteme özgü servo eyleyicilerin geliştirilen otopilot sistemi ile kontrol edilmesi yoluyla insansızlaştırılan/otonom özellik kazandırılan bir insansız hava aracı olarak tanımlanıyor.

Tek tuş ile dikey iniş/kalkış yapabilen ALPİN, atanan görevleri tam otomatik olarak yerine getirebilen ve yakıt dahil 200 kg faydalı yük taşıyabilen Türkiye’deki ilk insansız helikopter olma özelliği taşıyor. Bu yük kapasitesiyle ALPİN, askeri/sivil pek çok alanda görev yapabilecek.

Titra şirketi, ALPİN helikopterin belli başlı özelliklerini şöyle sıralıyor:

 • Kullanıcı dostu ara yüzü ile kullanım kolaylığı
 • Anlık rota, hız, irtifa gibi uçuş özelliklerinin atanabilmesi imkanı
 • Opsiyonlu cihazlarla görüş alanı dışında (BVLOS) uçuş
 • Havadan lazer tarama
 • Kızıl ötesi kamera ile gece ve gündüz görüntüleme
 • Gündüz ve EO/IR kamera görüntülerinin şifreli biçimde yer istasyonuna aktarımı
 • Şifreli veri haberleşme altyapısı
 • Yedekli aviyonik mimarisi ve otopilot sistemi
 • Modüler aviyonik mimarisi ile ilave sistemlerin kolay entegrasyon imkânı
 • Motor kaybı durumunda otorotasyonla güvenli/acil iniş (Autorotation)
 • Paraşüt kullanımı yoluyla belirli acil durum senaryoları için güvenli/acil iniş
 • Bölge ve durum sınırlandırmalı (link kaybı vb.) otomatik eve dönüş yeteneği
 • Hassas konumlandırma yeteneği
 • GNSS aldatmacası önleme
 • Çarpışma önleme sistemleri entegrasyonuyla güvenli uçuş
 • GNSS kaybı ve özel amaçlı uçuşlar için ataletsel navigasyon (INS) kullanarak pozisyon, hız, yönelim hesaplaması (Dead Reckoning) yoluyla navigasyon imkânı
 • Kompakt boyutlarıyla hafif yük taşıma araçlarıyla taşınma imkânı
 • Birden çok yer kontrol istasyonunun kumanda edebilme ve görüntüleme alternatifi

ALPİN tüm bu özelliklerin yanında askeri alanda güvenliği sağlamak için uzun mesafeden tespit, teşhis, tanıma ve hedef takibi yapabiliyor.

Çatışma ortamlarına canlı kayıp riski olmadan erişebilme yeteneğiyle insanlı sistemlere karşı büyük avantaj sağlıyor. 

Hedefler üzerinde 20 dakikaya kadar bekleme (hover) özelliği ile sabit kanatlı insansız sistemlerin de önünde bulunuyor.

ALPİN kara ve deniz operasyonlarında keşif, arama, kurtarma; zirai görevlerde ilaçlama ve toprak analizi, meteorolojide hava tahmini, riskli alanlarda bilimsel ölçümler gibi çok çeşitli uygulamalar için kullanım imkânına sahip. Dağlık arazilerde, erişimin zor olduğu bölgelerde lojistik destek görevini de rahatlıkla yürütebiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan özelliğini açıkladı TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan... Haberi Görüntüle

ŞİMDİDEN PEK ÇOK GÖREVİ VAR 

ALPİN insansız helikopter şimdilik şu görevleri başarıyla yerine getirebiliyor:

 • Kara harekâtlarında topçu birlikleriyle hedef paylaşım desteği
 • Askeri bölgelere mühimmat ve gıda benzeri çeşitli faydalı yüklerin taşınması
 • Yüksek irtifada yüksek çözünürlüklü kamera ve gimbal sistemiyle istihbarat, hedef tespit/gözetleme/takip desteği
 • Doğal afet durumlarında keşif, gözlem, gıda, ilk yardım vb. faydalı yüklerinin transferi
 • Haritalama ve görüntüleme uygulamaları
 • Zirai görevler
 • Meteoroloji
 • Mobil baz istasyonu

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading