banner2

SİHA'larla ilgili bütün analizleri çöpe atın: Savunma uzmanı Merdan Yanardağ konuşuyor

Türk SİHA teknolojisi, Rusya-Ukrayna savaşında dünya basınının en çok konuştuğu konuların başında geliyor ama uzman gazeteci Merdan Yanardağ'a göre bu SİHA'lar planörden ibaret!

Savunma 03.03.2022, 14:31 03.03.2022, 17:33
Abone ol

Yeminli hükümet düşmanlığını giderek Türkiye düşmanlığına dönüştürmüş kesimler, Ukrayna ordusunun kullandığı silahlı insansız hava araçları sık sık gündeme gelince ne yapacaklarını şaşırdı. 

Savaşın ilk günlerinde "Damadın SİHA'sını vurmuşlar" diyerek sevinç çığlığı atan muhalifler, SİHA'ların cephede halen görev yapmakta olduğunu görünce bu kez çamur atma taktiğine sarıldı. 

TELE1 televizyonu yöneticisi Merdan Yanardağ Türkiye'de silahlı insansız hava aracı teknolojisinin yüzde 70'inin montaj olduğunu iddia ederek dünyanın gıptayla bahsettiği Bayraktar TB2'leri 'bir çeşit planöre' benzetti. 

RUS İŞGALİNİ SAVUNUYOR

Ukrayna topraklarındaki Rus işgalini savunan ve Kiev yönetimini tıpkı Vladimir Putin'in ağzıyla 'Nazi' tabiriyle suçlayan Yanardağ, cephede Rus sistemlerine zarar veren Bayraktar TB2 SİHA'ları kötülemeye çalıştı. İşte Yanardağ'ın o ifadeleri...

"Selçuk Bayraktar... Sayın AKP Genel Başkanı'nın damadı... Onun Türkiye'deki SİHA ve İHA üreten... Bunlar planör, oyuncak uçak gibi düşünün yani. Bir uçak teknolojisi filan değil böyle, ileri teknoloji filan değil. Yüzde 70'i zaten dışarıdan gelmiş, montajla sağlanıyor ama her neyse, sonuçta bir sanayi evet. Ama öyle yerli ve milli filan değil, montaj sanayi..."

16 ÜLKE MEĞER PLANÖR SATIN ALMIŞ!

Bayraktar TB2'lerin cephedeki başarıları dün dünyaca ünlü TIME dergisi tarafından gündeme getirildi. 

Yanardağ'ın bir türlü beğenemediği Bayraktar TB2'ler, dünya basınının hakkında en çok konuştuğu savaş aracı durumunda ve şu anda yeryüzünde en çok kullanılan SİHA unvanını elinde bulunduruyor. TB2'ler en az 16 ülke ordusu tarafından tercih edildi. 

Teknolojisinin yüzde 95'inden fazlası yerli ve milli olmasına rağmen Bayraktar TB2 konusunda Merdan Yanardağ'ın kendi takipçilerine neden açıkça yalan söylemeyi tercih ettiği merak konusu. Yanardağ son sözleriyle sosyal medyada bir kez daha alay konusu oldu. 

Türkiye'de üretilen yerli ve milli teknolojilere savaş açmak, son günlerde muhaliflerin gündeme gelmek için başvurduğu yöntemlerden biri haline geldi. Açık bir yalan söyleyerek milyonlarca vatandaşın kendisiyle dalga geçmesini göze alan Merdan Yanardağ da skandal sözleriyle gündeme gelmeyi başarmış görünüyor. 

KLİPLE CEVAP VERDİLER

Sosyal medyada binlerce vatandaş gibi ClashReport adlı hesap da Merdan Yanardağ ile dalga geçen paylaşımlara yer verdi. Sözkonusu hesap hem Merdan Yanardağ'ın iddiaları hem de Bayraktar TB2'nin daha önceki operasyonlarına ilişkin görüntüler eşliğinde hazırlanmış bir klip yayınlandı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!