banner2

SİHA büyüyünce mühimmat çeşitlendi: TÜBİTAK SAGE imzalı Kuzgun füzeleri

Hassas güdümlü füze teknolojisinde çok önemli konuma sahip TÜBİTAK SAGE, SİHA'ların taşıma kapasitesinin artmasıyla birlikte ürün yelpazesini de genişletti.

Savunma 19.08.2021, 14:12 22.09.2021, 13:39
Abone ol
SİHA büyüyünce mühimmat çeşitlendi: TÜBİTAK SAGE imzalı Kuzgun füzeleri

Türk savunma sanayisinin ihtiyaçları için çeşitli projeler yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), farklı tipteki insansız hava araçlarıyla (İHA) kullanılmak üzere geliştirdiği mühimmatları IDEF 2021 fuarında sergiliyor. 

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, İHA'larda kullanılmak üzere tasarlanan mühimmatlar hakkında bilgi verdi.

İHA mühimmatı olarak daha önce Lazer Güdümlü Minyatür Mühimmat 'Bozok' çalıştıklarını ve bu mühimmatların savaş uçaklarında da kullanılabileceğini hatırlatan Okumuş, İHA'ların yük kapasitesinin artmasıyla birlikte farklı boy ve tipte füzelere yöneldiklerini anlattı. 

"Faydalı ürün taşıması artan İHA'larla beraber bizim geçmişte geliştirdiğimiz hassas güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti gibi mühimmatların İHA varyantları da gelişiyor. SOM C ürünün İHA'lara entegrasyonunu da çalışıyoruz" diyen Okumuş, İHA'ların yeni mühimmatlarla etkinliğinin çok daha farklı seviyelere taşınabileceğini söyledi.

Okumuş, TÜBİTAK SAGE'nin en dikkat çeken ürün ailelerinden Kuzgun hakkında ise şu bilgileri verdi: "100 kg sınıfında bir mühimmat. Kuzgun'un serbest güdülen, turbo jetli dediğimiz, yani kendi yakıt deposu olan çok daha uzun menzilli, 200 kilometrenin üzerinde bir menzili olan versiyonu olacak. Bir de katı yakıtlı bir versiyonu olacak. Farklı operasyonel konseptlere göre kullanılabilecek. Lazer ve diğer başlıklar için alternatifler olacak. Çok modüler bir mühimmat olacak. İHA'larda çoklu olarak taşınabilecek. İleriye yönelik yol haritasında karadan ve denizden atılan modelleri de zaman içerisinde gelişecek."

GÖZDE VE GÖKÇE İLK KEZ GÖRÜLDÜ

TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği ve ilk kez IDEF'te sergilenen Gözde ve Gökçe isimli güdüm kitleri hakkında da bilgi veren Okumuş, Gözde hassas güdüm kitinin İHA'lardan atılıp aynı zamanda da hareketli hedeflere ulaşabilecek ve lazer arayıcı başlıklı bir versiyonunu çıkardıklarını bildirdi.

Okumuş, Gökçe'nin ise lazer arayıcı başlık ve yeni kanat yapısıyla hareketli hedeflere angaje olacak şekilde tasarlandığına işaret ederek, "Gökçe ve Gözde isimli güdüm kitleri savaş uçaklarımızda kullanılabilecek, aynı zamanda da İHA'larda da kullanılabilecek. Gözde bu yıl içinde, Gökçe de 2022'de tamamlanacak" diye konuştu. İSTANBUL 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!