banner2

Sessiz ölüm makineleri!

Türk Siha'ları savunmada güç dengelerini tersine çevirmiş durumda. Batı medyasında gündem olmaya devam ediyor. En güncel haberler Alman ve Yunan medyasında yer aldı. Türk SİHA'larıyla ilgili ortak yorum 'stratejik dengeleri değiştirecek'

Savunma 07.06.2021, 13:26 07.06.2021, 18:18
Abone ol
Sessiz ölüm makineleri!

Türkiye'de üretilen SİHA'ların sahadaki başarısı, Batı medyasının yakın takibinde. 

''STRATEJİK DENGELERİ ETKİLEYECEK''

Hayranlıkla takip edilen SİHA'lar Alman basınında gündem oldu. Polonya'ya satılan SİHA'ları manşete taşıyan Alman basınına göre, Türk SİHA'ları ABD ekipmanından daha ucuz ve giderek daha fazla savaş alanında kullanmaya başlamış durumda.  Bayraktar TB2'nin teknik özelliklerine de değinilen haberde, "Bayraktar TB2 adı verilen insansız, silahlı uçak 6,5 metre uzunluğunda, 400 kilogramın üzerinde ağırlığa ve on iki metre kanat açıklığına sahip." ifadeleri kullanıldı. 

Haberde SİHA'ların, sadece askeri çatışmalarda değil, ülkeler arasındaki stratejik denge üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olacağı ifade edildi. Haberde   "Ülkeler arasındaki stratejik denge üzerinde doğrudan bir etkili olacak" ifadelerine yer verildi.


''TÜRK SİHA'LARI ÇATIŞMALARIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK''

Türk SİHA'larının Suriye ve Libya gibi ülkelerde tank ve uçaksavar mevzilerini imha etmesi temel hayranlık noktası. Alman medyası da bu konuyu mercek altına aldı.  Yayınlanan haberde, Bayraktar TB2'nin Dağlık Karabağ'da ise Ermeni silahlı kuvvetlerinin aleyhine olacak şekilde kesin olarak değiştirdiği ifade edildi.  Türk Bayraktar TB2'nin küçük ama yine de "etkili" olduğuna değinen haberde, gelecekteki çatışmalarda giderek daha önemli bir rol oynayacağının altı çizildi; Türk SİHA'larının çatışmaların kaderini değiştireceğine değinildi.

YUNAN BASININDA DA GÜNDEM OLDU

Türkiye'nin SİHA'ları Yunan basınında da gündemde. National Herald'da insansız hava araçlarında yükselen güç Türkiye'ye ilişkin "Türkiye'nin ucuz İHA'ları sessiz ölüm makineleri: Yunanistan risk altında mı?" başlıklı bir haber yer aldı.Haberde, Bayraktar TB2'lerin Yunanistan'a karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair bir belirtinin bulunmadığı ifade edilerek, "Ancak SİHA'lar; Azerbaycan, onları Ermeni güçlerini yok etmek ve Dağlık Karabağ'ın kayıp bölgelerini geri almak için kullandığında olduğu gibi kesin avantaj sağlayan kritik bir eşik." ifadesine yer verildi.

"UCUZ VE ÖLÜMCÜL"
Haberde tankları, roketatarları, hava savunma sistemlerini ve radarları yok ettiği anımsatılan SİHA'ların Türkiye'de üretildiği belirtilerek, insansız araçlar için "ucuz ve ölümcül" tanımlaması yapıldı. Bayraktar TB2'nin diğer ülkelerin ordularına satışının yapıldığı hatırlatılan haberde, "Bu teknolojinin NATO'nun altını oyup oymayacağına dair endişeler var." denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!