banner2

Selçuk Bayraktar açıkladı: KIZILELMA ve Bayraktar TB3 ANADOLU gemisinden kalktığında...

Savunma sanayiinin simge isimlerini bir araya getiren etkinlikte çarpıcı mesaj, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'dan geldi: "Dünya muharebe tarihinde devrim yapacaklar."

Savunma 04.05.2023, 12:16 04.05.2023, 13:04
Abone ol

Türk savunma sanayinin önde gelen isimleri, 'TEKNOFEST Paydaşları Gençlerle Buluşuyor' etkinliği kapsamında Haliç Kongre Merkezi'nde gençlerle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, KIZILELMA'nın, TEKNOFEST'te dünya tarihine geçen uçuş performansları sergilediğini belirterek, "Biz, TEKNOFEST'te havacılıkta yeni bir çağın şafağına tanık olmuş olduk. Bu, İstanbul'da, Atatürk Havalimanı'nda, 1 milyon yarışmacı gencimizin başvurduğu yarışmalarda ve 2,5 milyon katılımcıyla dünya rekoru kıran TEKNOFEST'te gerçekleşti" dedi.

Türkiye'nin İHA teknolojilerine doğru zamanda ve çok erken başladığını ifade eden Selçuk Bayraktar, TB2 SİHA'nın dünyada en fazla ülkeye ihraç edilen ve en fazla muharebede bulunmuş silahlı insansız hava aracı olduğunu hatırlattı.

Geçen yıl aralık ayında KIZILELMA'nın ilk uçuşunu yaptığını söyleyen Bayraktar, KIZILELMA'nın Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı olacağını ve havacılıkta geleceğin muharebesinde devrim yapacağını söyledi.

Selçuk Bayraktar

DÜNYA TARİHİNDE İLKLER GERÇEKLEŞTİ

TEKNOFEST'te KIZILELMA'nın dünya tarihine geçen uçuş performansları sergilediğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Dünyada ilk defa bir insansız savaş uçağı ile bir taarruzi insansız hava aracı otomatik yakın kol uçuş testi gerçekleştirdi. Hemen sonrasında ise insanlı bir savaş uçağı ile bir insansız savaş uçağı yine yakın kol uçuşu gerçekleştirdi ve gösteri uçuşu yaptı. Bu da dünya tarihinde bir ilkti. İnsansız savaş uçağımız, insanlı savaş uçağı filosuyla yine dünya tarihinde ilk kez yakın kol uçuşu gerçekleştirdi. Biz böylece, TEKNOFEST'te havacılıkta yeni bir çağın şafağına tanık olmuş olduk. Bu nerede gerçekleşti? İstanbul'da, Atatürk Havalimanı'nda, 1 milyon yarışmacı gencimizin başvurduğu yarışmalarda ve 2,5 milyon katılımcıyla dünya rekoru kıran TEKNOFEST'te. O yüzden o meydana biz ne diyoruz? Türkiye'nin istikbalini, yabancı şirketlerde değil, Milli Teknoloji Hamlesi'nin öncüsü Türk gençlerinde arayanların meydanı... O meydanlar sizin genç kardeşlerim..."

MUHAREBE TARİHİNDE DEVRİM YAPACAKLAR

Selçuk Bayraktar, dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı gemisi TCG ANADOLU'nun Sarayburnu'ndan sonraki durağının İzmir olduğunu belirterek, "Bayraktar TB3, inşallah ilk uçuşunu bu yıl yapacak. Dünyada kısa pistli gemilerden inip kalkabilen ilk SİHA olacak. Henüz bunu kimse başarmadı. Yarış hâlâ devam ediyor. Biz bu kavramsal tasarımı açıkladıktan 1 yıl sonra ABD'nin önde gelen bir şirketi 'Biz de yapacağız, ilk yapacağız." dedi. Bundan hemen sonra İsrail'in önde gelen şirketi kendilerinin ilk yapacağını söyledi. Daha henüz yapabilen yok ama şunu da ilave etmek isterim; KIZILELMA ve Bayraktar TB3, bu kısa pistli gemimizden inip kalkmaya ve görev yapmaya başladıklarında dünya muharebe tarihinde devrim yapacaklar. Bunu da buradan tarihe not düşmek isterim" şeklinde konuştu.

Baykar'ın uzayla ilgili çalışmaları da bulunduğunu söyleyen Bayarktar, "Uzayla alakalı çalışmalarını yürütecek girişimimizi de kurduk. Fergani adlı uzay girişimimizin, 10 yıl kadar sonra ülkemizin uzay serüvenine ciddi destek verecek çalışmalarda bulunacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!