banner2

Savunmada Türkiye Yüzyılı! İlk yerli ve milli askeri motor sevkiyata hazır

Türkiye Savunma Sanayii'nin her alanında çığır açmaya devam ediyor. Türk mühendisler tarafından tasarlanarak geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk seri üretim yerli ve milli motor olan TTZA sevkiyata hazır. Yarın teslim edilecek.

Savunma 02.02.2023, 11:34 02.02.2023, 12:56
Abone ol
Savunmada Türkiye Yüzyılı! İlk yerli ve milli askeri motor sevkiyata hazır

Türkiye Savunma Sanayii'nde çağ atlıyor. Yerli ve milli birçok projeye imza atan Türk mühdenisler bu defa yerli ve milli motor TTZA'yı TSK envanteri için hazırladı.

YÜZDE 75'İN ÜZERİNDE YERLİLİK

BMC Power tarafından düzenlenen etkinlikte, şirketin gündemindeki projelere ilişkin bilgiler verildi ve Arifiye tesislerine yönelik teknik gezi gerçekleştirildi.

Gezi sırasında verilen bilgilere göre, şirketin Arifiye tesislerinde yılda bin motor üretme kapasitesi bulunuyor. Ankara'da kurulacak yeni üretim tesisiyle bu sayı 2 katına çıkacak. Motorlar yüzde 75'in üzerinde yerlilikle üretiliyor. İlk yerli askeri motor teslim töreninde 20 motorun teslimatı gerçekleştirilecek.

BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BMC Power tarafından tasarlanıp üretilen ilk askeri motorun yarın törenle BMC Otomotiv'e teslim edileceğini ve törende motora bir isim vereceklerini bildirdi.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval da şirketin, güç ve aktarma sistemlerinde Türkiye'nin dışa bağımlılığını asgari seviyeye düşürmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

TTZA ve Azra motor projelerinde dünyada yaygın olarak kullanılan bir transmisyon kullandıklarını anlatan Kaval, yol haritalarında, 600 beygirden başlayarak o motorlarla eşleşecek transmisyon üretmek bulunduğunu bildirdi.

Kaval, "Güç grubu konusunda ülkemizin yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırıp bize verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek üzere var gücümüzle çalışıyoruz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!