banner2

Savunmada oyun değiştirecek ürünler çok yakında

Savunma sanayii, ürün yerlileştirmenin bir adım ötesine geçerek 'oyun değiştirici savaş araçları' safhasına geçiyor. Yeni müjdelerin işaretini Savunma Sanayii Başkanı Demir verdi.

Savunma 19.09.2021, 22:08
Abone ol
Savunmada oyun değiştirecek ürünler çok yakında

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı silah ve savaş sistemlerini yüzde 80'e yakın oranda yerli imkanlarla üretmeyi başaran savunma sanayii sektörü artık yeni bir safhaya geçiyor. 

Yeni buluşlar, yeni teknolojiler ve dünyada hayranlık uyandıracak doktrin değiştirici ürünlerin yakında duyurulacağını söyleyen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "O günler çok yakın" mesajı verdi. 

Bilişim Vadisi Konferans Salonu'nda düzenlenen Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin (SAHA İstanbul) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Demir, artık bir şeyleri yerlileştirmenin yanında dünyada insanların bakacağı ve özeneceği, "Türkiye'de bunlar da yapılıyor" diyeceği, yeni buluş, teknoloji ve oyun değiştirecek ürünlerden bahsedecekleri günlerin yakın olduğunu umduklarını kaydetti.

Yerlileşmek ve dışa bağımlılığı azaltmak tabirlerinin bir anlamda 'bir şeylerin peşinden koşmak' anlamına da gelebileceğine işaret eden Demir, yeni buluşlar yapabilmenin önemine dikkat çekti. Demir, SAHA İstanbul'un bu konuda en önemli oyunculardan biri olduğunu dile getirdi. ENGELLEMEK, YILDIRMAK İSTEYECEKLER

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ise dernek kapsamında 32 şehirden 51 farklı alanda üretim yapan 661 firmaya ulaştıklarını, üyelerinin yüzde 81'ini KOBİ'lerin oluşturduğunu kaydetti. Avrupa'nın en büyük ikinci havacılık kümesi durumuna ulaştıklarını dile getiren Bayraktar, sektörde 20 yıl önce 17 olan firma sayısının bugün 1700'e çıktığına işaret etti. 

60'dan 600'e çıkan proje portföyünün 70 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını söyleyen Bayraktar, geçmişte akamete uğratılmış bir dizi projeyi hatırlatarak şunları söyledi: 

"Engellemeler, yıldırmak isteyenler hiçbir zaman bitmeyecek ama biliyoruz ki artık Türkiye'nin 'Yakarız ama yurt dışına uçak sattırmayız' denilen ve fabrikaları kapatılan bir Nuri Demirağ hikayesine daha tahammülü yok. Uçak bombası imal ederken soba borusu üretmek zorunda bırakılan bir Şakir Zümre veya fabrikasında meydana gelen patlamayla şehit olan bir Nuri Killigil deneyimine de tahammülü yok. Biliyoruz ki geliştirdiği uçağı sertifikasız uçurdu diye hapsedilen ve önü kesilen Vecihi Hürkuş yalnızlığına karşı da ses çıkaracak milyonlarca vatan sevdalısı var. Bunlar ve benzeri hadiselerin tekerrürüne karşı en ufak esnekliğimiz yok." 

BİR YÜZYIL DAHA KAYBETMEK YOK

"Tüm gücümüzle engellemelerin ve yıldırma politikalarının karşısında duracağız. Geçmişte gelişimin ve ilerlemenin önüne çıkarılan engeller yüzünden çok vakit kaybettik. Meydan, o dönem acentelere ve distribütörlere kaldı. Ancak Türkiye artık bir yüz yıl daha kaybedemez. Bilgi ve teknoloji çağında acentelere, distribütörlere de ihtiyaç yok. Çünkü bilgi çağında ürünler eskiden olduğu gibi aracıyla değil, aracısız ve doğrudan ihtiyaç sahipleriyle buluşuyor. İşte bu yüzden Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu, bu ülkenin güçlü ve bağımsız geleceği için olmazsa olmazıdır. Her alanda hayata geçirilen millileşme vizyonu tam da bu nedenlerle güçlü yarınlara ilerleyecek Türkiye'nin vazgeçilmezidir." KOCAELİ 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!