banner2

Savunma şirketleri Endonezya'da şov yapıyor: BORA füzesi ilk kez ihraç edildi, ATMACA yolda

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da düzenlenen savunma fuarına Türk şirketleri damga vurdu. Fuarın daha ilk gününde ROKETSAN'ın BORA (KHAN) füzesiyle hava savunma sistemi ihracı gerçekleşti. Endonezya, ATMACA füzesiyle de ilgileniyor.

Savunma 03.11.2022, 10:49
Abone ol

Endonezya'nın Cakarta kentindeki Indo Defence Expo&Forum 2022'ye 30 şirketle katılan Türk savunma sektörü şov yapıyor. Fuarın daha ilk gününde ROKETSAN, milli BORA füzesinin ihraç versiyonu KHAN ile hava savunma sistemi (HSS) ihraç etmeyi başardı. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto'nun huzurunda Endonezyalı yetkililerle imzalanan sözleşme sektör paydaşlarında büyük sevinç yarattı. ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Murat Kurtuluş, bir deniz ülkesi olan Endonezya'nın gemisavar füzesi ATMACA'yı da almaya yakın olduğu mesajını verdi. 

İmzalanan sözleşmelere göre Türkiye, Endonezya ordusuna 280+ kilometre menzilli balistik füze KHAN ile katmanlı hava savunma sistemi ihraç edecek. Sözkonusu HSS'nin HİSAR değil fakat Endonezya'nın ihtiyacına göre hazırlanacak yakın ve uzun menzilli iki sistem olduğu öğrenildi. Cakarta yönetimi aynı zamanda alçak irtifa HSS'lerle de ilgileniyor. 

GÜNEYDOĞU ASYA PAZARI ÇOK ÖNEMLİ

Murat Kurtuluş

Fuarda açıklamalarda bulunan ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Murat Kurtuluş, Güneydoğu Asya pazarının şirket için çok önemli olduğunu, fuarı da uzun yıllardır takip ederek çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Güneydoğu Asya'nın gelişen ekonomisi ve nüfusuyla birlikte, jeopolitik etkileri de düşünüldüğünde önemini gelecek yıllarda devam ettireceğini vurgulayan Kurtuluş, geçmişteki tecrübelerle bu yılki fuara katılım sağladıklarını ifade etti.

Kurtuluş, ROKETSAN’ın kara, hava, deniz dahil birçok katmanda çeşitli ürünleri bulunduğuna işaret ederek, Endonezya Savunma Bakanlığının Türkiye ve Türk savunma sanayisine gösterdiği teveccüh ve güven sayesinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla 2 anlaşma imzaladıklarını bildirdi.

KHAN'IN İLK İHRACI ENDONEZYA'YA 

Murat Kurtuluş, şunları kaydetti:

"İmzaladığımız sözleşmelerle ilk ürünlerimizi yakın dönemde Endonezya Savunma Bakanlığının hizmetine sunmuş olacağız. İki ayrı konu söz konusu. Birincisi Karadan Karaya Uzun Menzilli Topçu Sistemi Khan. Bu sistem 280 kilometre menzile kadar ve savaş alanının derinliklerinde yüksek hassasiyetle etkili olan önemli bir silah sistemi. Khan sistemini ilk defa Endonezya ordusunun kullanımına vermiş olacağız. İkinci konu katmanlı hava savunmaya yönelik. Endonezya Savunma Bakanlığının bu konudaki gereksinimleri farklıydı. Bunlarla ilgili uluslararası iş ortaklarımızla beraber yeni bir model geliştirdik. Teknik ve finansal bir model oluşturuldu. Burada katmanlı hava savunma sistemine ait ilk ürünlerimizi orta ve uzun menzilli 2 ayrı sistem olarak hizmetlerine sunmuş olacağız. Önümüzdeki dönemlerde yakın hava savunma sistemleri konusunda da görüşmelerimiz olacak."

GEMİ FÜZELERİNE İHTİYAÇLARI VAR

Endonezya'da ROKETSAN ürünlerinin daha fazla tercih edilmesini umduklarını dile getiren Kurtuluş, "Endonezya adalardan oluşan, çok büyük kıyı şeritlerine sahip. Dolayısıyla deniz sistemleri ve gemiden gemiye güdümlü mermiler konusunda ihtiyaçları olan, bu anlamda potansiyel taşıyan önemli ülkelerin başında gelmekte. Bu fuarda ilk imzalarını attığımız iş birliğinin yakın dönemde çok daha fazlasını geliştirmek amacı ve ümidindeyiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!