banner2

Savunma sanayiinde çılgın rakamı İsmail Demir açıkladı: 75 milyar dolar!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sektörde proje hacminin 75 milyar dolar seviyesine çıktığını açıkladı.

Savunma 08.12.2022, 13:17
Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri'nde vidyo mesaj yoluyla yaptığı konuşmada önemli veriler paylaştı. Yaptıkları çalışmalar sonucunda Türkiye'nin savunma sanayii alanında bir pazar değil, aktör konumuna ulaştığını söyleyen Demir, "Kendi kendine yetebilen, bunun yanında dost ve müttefiklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilen sektörümüz, artık dünyada adından söz ettirir hale gelmiştir" dedi. 

62 PROJE VARDI ŞİMDİ 750'YE ÇIKTI

2000'li yılların başında sadece 62 olan savunma projesi sayısının bugün itibariyle 750'nin üzerine çıktığını vurgulayan Demir şunları söyledi:

"2002'de sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 750'nin üzerine çıkmıştır. Yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada yaklaşık 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı. İhale süreci devam eden projeler de göz önüne alındığında bu rakam 75 milyar dolar seviyesine çıkmıştır. Aynı yıllarda firma sayımız 56 iken, bugün 2 binin üzerinde firma sektörde faaliyet göstermektedir."

Geçmişte savunmada büyük oranda dışa bağımlı halde olan Türkiye'nin artık kendi helikopterini, insansız hava aracını, füzesini, gemisini yaptığını, savaş uçağını da yapmakta olduğunu hatırlatan İsmail Demir, Türkiye'nin dünyada savunma sanayi alanında en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefine her geçen gün biraz daha yaklaştığını kaydetti. 

248 MİLYONDAN 4 MİLYAR DOLARA 

20 yıl öncesine göre bugün çok ileri bir noktaya geldiklerini ancak hâlâ katetmeleri gereken çok yol olduğunu vurgulayan Demir, 2022 yılında 4 milyar dolarlık ihracat hedefinin aşılacağını belirtti. 

Demir, savunma sanayisinde gerçekleşen büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamanın en temel şartının ihracat olduğunu vurgulayarak, "Bugün geldiğimizi noktada platformlarımız dünya pazarında rağbet gören ve talep edilen bir konuma gelmiştir. 2002'de sadece 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatımız, yıldan yıla katlanarak artmış ve inşallah yıl sonu itibarıyla 4 milyar doların üzerine çıkacaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle vurguladığı ihracat politikasının savunma ve havacılık sanayi olarak her zaman en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!