banner2

Savunma Sanayii Başkanı: Kaybedecek zamanımız yok

Savunma sektöründe 750'yi aşkın proje yürütüldüğünü söyleyen İsmail Demir, "Artık kaybedecek zamanımız yok. Geriye dönüp bakacak lüksümüz yok" dedi.

Savunma 11.06.2021, 16:53
Abone ol
Savunma Sanayii Başkanı:  Kaybedecek zamanımız yok

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, beraberinde Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile Elazığ'daki temasları kapsamında Fırat Teknokent'te faaliyet gösteren firma temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya geldi. Burada konuşan Demir, savunma sanayi sektörü olarak amaçlarının bilim, teknoloji ve yenilik kapasitesini yükseltmek olduğunu söyledi.

Demir, proje sayısının oldukça yüksek rakamlara ulaştığını dile getirerek, "Bugün 750'yi aşkın projemiz var ki; bunun yarısından fazlasını son 5 yıl içinde başlattık. Sektör olarak yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın en büyük gayelerinden biri de verimliliği artırmak. Savunma sanayi genelde önemli kaynaklar isteyen pahalı bir sektör. Ülkemizin kıt kaynaklarını burada en verimli, en etkin, en katma değeri yüksek şekilde kullanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Milli gücü oluşturan en önemli unsurun insan olduğuna işaret eden Demir, insan kaynağının Türkiye açısından en şanslı olunan konulardan biri olduğunu bildirdi. Demir, ülkenin genç ve dinamik bir nüfusu bulunduğunu, bu nüfusu bilgiyle, yetkinlikle donatmanın, iyi eğitim vermenin çok önemli olduğunu aktardı. Demir şunları söyledi:

BAMBAŞKA BİR DÜNYA GELİYOR
"Türk Savunma Sanayii bugün geldiği noktada, gemilerimizi, helikopterlerimizi, zırhlı araçlarımızı, insansız hava araçlarımızı, uydu çalışmalarımızı çeşitli alt kademe malzeme, motor çalışmalarımızı devam ettirmekte, bu alanda önemli sonuçlar almakta, önemli bir yolculuk içinde bulunmaktadır. Fakat bu çalışmaları yaparken geleceğin teknolojilerini ıskalamamak adına önemli faaliyetler yapmak gerekiyor. Bugün içten yanmalı motorlar geliştirmeye çalışırken gelecekte oluşacak motor ve güç sistemleri teknolojilerini kaçırmamak, malzemelerde ileri ülkelerin eriştiği malzeme yetkinlik seviyesine ulaşmaya çalışırken gelecekte ortaya çıkacak çeşitli malzemelerin neler olduğu ile ilgili çalışmaları ıskalamamak gerekiyor. Bambaşka bir dünyanın geldiğini gördüğümüz bu aşamada sosyal medya, yapay zeka, nesnelerin interneti, insan makine girişimi önümüzde duruyor." 

GÜVENLİK KAVRAMI DEĞİŞİYOR
"Artık bir ülkenin savunması sadece silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin gücü ile olmayacak. Enerji, iletişim, alt ve üst yapı, eğitim sistemi, toplumların yönlendirmesi, sosyal hareketler gibi bir dizi konu ülkenin gündeminde güvenlik kavramı olarak yer alıyor. Salgın sürecinde gördüğümüz gibi çok ufak bazı nesneler, bir virüs bütün dünyayı dize getirebilmekte. Bunların hepsinin birbiri ile bağlantılı olarak düşünülmesi, ülkenin geleceğinin ve güvenliğinin bu anlamda ele alınması gerekiyor. Bu çerçevede üniversite ve TEKNOPARK bünyesinde yapılacak çalışmalarda, önerilecek projelerin de çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Artık kaybedecek zamanımız yok. Geriye dönüp bakacak lüksümüz yok. Sektör olarak dünyanın en önde gelen savunma sanayi şirketleri arasında bir dizi şirketimizin olmasına önem veriyoruz." 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir (solda), temasları kapsamında geldiği Elazığ'da, Fırat Teknokent'te faaliyet yürütün firma yetkilileri ve akademisyenler ile bir araya geldi. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş (sağda), programa katılımlarından dolayı Demir'e ROKETSAN tarafından üretilen bir roketin maketini taktim etti.

HEDEF EN ÖNDE GELEN ÜLKE OLMAK
"Şu anda ilk 100'de 7 firmamız varken bu firmalarımızın ligde derecelere yükseltilmesi, ihracat imkanlarının artırılması Türkiye'nin belki bütün alanları değil ama savunma sanayinin belirli alanının güvenilirlik kazanması dünyada en önde gelen ülkelerden biri olması amacımız. Bu amaç doğrultusunda sizlerle el ele, dirsek dirseğe, kol kola çalışmak çok önemli. Bu çalışma yöntemi ve usulleri ile ilgili sürekli iletişimde kalmak, birbirimizin amaçlarını iyi anlamak, oluşan ve oluşturulması gereken kapasiteleri iyi anlamak, buna yönelik bir yol haritası ile adım adım yürümek gerektiğine inanıyorum. Teknik ve teknolojik etkinlik bir ayağı ise bunun organize edilmesi, insan gücümüzün iyi kanalize edilmesi burada etkin bir yapı kurulması da o kadar önemli." ELAZIĞ

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!